V současné době má asociace 250 členů, z toho je 152 registrovaných online.

Zlatá - železná Merkelová

Merkelová odkryla energetické karty, zavede kapacitní platby pro elektrárny

Německo pro své energetické koncerny vytvoří systém plateb za to, že budou udržovat konvenční elektrárny, i když nebudou vyrábět. Kapacitní platby budou čistě německé, s nějakým celoevropským systémem se nepočítá. Na středeční večerní schůzce to řekla německá kancléřka Angela Merkelová generálním ředitelům ze skupiny dvanácti evropských energetických koncernů, do níž patří i český ČEZ.

 
Německá kancléřka Angela Merkelová při přeletu nad větrnou farmou

Brusel, který by mohl německou vládu zastavit, však nemá dobré karty. Německý ministr hospodářství Sigmat Gabriel se už nechal slyšet, že o podobě kapacitních plateb se bude diskutovat v první půlce roku a jejich zavedení přijde na řadu po prosazení reformy podpory obnovitelných zdrojů. Jenže na jaře budou volby do Evropského parlamentu. Nová komise začne úřadovat ke konci roku. Berlín tak na odpor nenarazí.

Německá vláda se k zavedení kapacitních plateb zavázala v koaliční smlouvě. Je pod tlakem místních energetických firem, které vyřazují z provozu relativně nové elektrárny, které se za stávajících cen elektřiny nevyplatí provozovat.