V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Zfackovaná fotovoltaika na střechách znovu ožívá, zájímá to i nás hydroenergetiky..........

Zfackovaná fotovoltaika na střechách znovu ožívá

Už bez konkurence velkých zlatokopů si mohou rodiny v polovině republiky přilepšit výrobou elektřiny ze slunce. Ale až za 15 let.

Energetika
Čestmír Klos | 27.01.2012
 

Český „odezdikezdismus“ nejprve umožnil šikovným podnikatelům vývar ze slunečních plantáží, aby vzápětí uvrhl do klatby čtyřicet tisíc rodin, které si chtěly vyrábět elektřinu v malých panelech na střechách. Na dva roky přišly o práci stovky instalačních firem.

Když se počátkem roku státem vlastněná akciová společnost ČEPS konečně uvolila plošný stop-stav připojování uvolnit, distribuční společnosti obratem obdržely 2000 nových žádostí o připojení střešních instalací. Nezasvěceným lidem, kteří by po špatné zkušenosti začali malé investory podezírat z honby za ziskem, je třeba připomenout: státní podpora v roce 2011 klesla o 45 procent a letos o dalších 22 procent. Dnes tyto projekty dosahují patnáctileté návratnosti, a nejsou tím pádem atraktivní pro velké investory.

 
Překážkou jsou „mrtvé“ rezervace

Reálná možnost připojení ovšem zdaleka neuspokojí zájem. Společnost ČEPS vyhlásila, že je možné letos bezpečně připojit do sítě pouze 65 megawattů. A to jak z fotovoltaických, tak z větrných elektráren, které ovšem mohou mít mnohem vyšší výkony, než je třicetikilowattový limit pro střešní instalace. O to vyšší tlak žadatelů je už nyní na tento omezený příděl. Ten byl navíc rozpočítán mezi všechny tři velké distribuční společnosti. E.ON Distribuce ho však už během jediného měsíce vyčerpala a znovu vyhlásila nenáviděný stop-stav.

Nový zákon o podporovaných zdrojích energie by měl zrušit dosud platné rezervace výkonu v rozsahu 600 megawattů

Letos uvolněný výkon je ovšem pouhou desetinou proti nevyužitým rezervacím, které mrtvě leží u distribučních společností z dob solárního boomu. Neuspokojení žadatelé z minula, kteří z různých příčin přišli o možnost připojit se za výhodné výkupní ceny, tak blokují příležitost současným drobným žadatelům.

V tomto ohledu se čeká na nabytí účinnosti právě schvalovaného zákona o podporovaných zdrojích energie jako na smilování. Měl by totiž zrušit dosud platné rezervace výkonu v rozsahu 600 megawattů. Podle slov senátora Jiřího Bise, předsedy podvýboru pro energetiku Senátu, by měl být tento výkon uvolněn právě pro malé decentrální výrobny elektrické energie na střechách.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) zároveň apeluje na občany, aby si rezervovali pouze takový výkon, který chtějí skutečně využít.

Budoucnost fotovoltaiky?

„Pro občany bude fotovoltaika zajímavá vždy, a to bez ohledu na výši podpory. Je to totiž jeden z mála způsobů, jak se bránit stále rostoucím nákladům na elektrickou energii,“ uvedla Zuzana Musilová, generální sekretář CZEPHO.

Do praxe přicházejí fotovoltaické systémy s akumulací, které oproti dosavadním instalacím neposílají nespotřebovanou elektřinu do sítě, ale ukládají ji do baterií, domácnost pak může elektřinu využít v noci nebo další den. Fotovoltaická elektrárna s akumulací je schopná zajistit veškerou energetickou spotřebu domácnosti od dubna do října. Ve zbývajících měsících případný nedostatek elektřiny z fotovoltaiky řeší domácnost odběrem ze sítě.

Domácnost vše, co vyrobí, spotřebuje. Do elektrizační sítě elektřinu nedodává, proto nijak nezatěžuje elektrizační soustavu. Systém s akumulací může účinně přispět ke zvýšení stability soustavy. Může podpořit spotřebu v době, kdy je přebytek energie, například v noci. Může však být účinná i na straně výroby a dodávat energii v době špiček spotřeby.

Ale co dnes?

Pražákům je hej, možnost připojování střešních solárních systémů není omezen, jak hlásí PRE Distribuce. Zato ČEZ distribuce má někde problémy s plným bilančním limitem. V Olomouckém a Zlínském kraji do roku 2014, na západě Čech až do roku 2020.

Společnost E.ON žádná taková krizová místa nemá a mohla by připojovat další zájemce, vyčerpala ovšem celkový limit daný společností ČEPS. Ten je pro ni tím nejzávaznějším kritériem, a tak je na celém obhospodařovaném území Jihočeského a Jihomoravského kraje stop-stav. S tím by se jistě dalo něco dělat.