V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

Stát chce vyzrát na solární cary, zdaní jim zisky.....

Stát chce vyzrát na solární cary, zdaní jim zisky

 
Ministr financí Kalousek chce zrušit pětileté daňové prázdniny pro obnovitelné zdroje. Politici zvažují i zvýšení energetických daní.
reklama
<!-- BBmedia one2many Pozice: ihned.cz(2059) / Zpravodajstvi Ekonomika(5) / Full banner 468x60 - 468x300(6) / (7) -->
Nejvetsi solarni elektrarna v Nemecku

Při řešení problémů s prodražující se elektrickou energií si vláda bere na pomoc daně. Ministr financí Miroslav Kalousek chce zrušit pětileté daňové prázdniny, které se podle platného zákona o dani z příjmu týkají slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů energie.

Osvobození by mělo být zrušeno pro všechny typy obnovitelných zdrojů, ale nebude se vztahovat na už schválené projekty.

„Je to v návrhu novely, která by měla začít platit od 1. ledna 2011. Je však otázkou, co tomu řekne vláda a parlament,“ řekl včera Kalousek. Kdyby návrh prošel, počítá důvodová zpráva ministerstva s příjmy v řádu stovek milionů korun od roku 2012.

Výpomoc spotřebitelům

Vláda také hledá cestu, jak získat peníze, z nichž by vynahradila spotřebitelům nárůst cen elektřiny způsobený štědrou podporou výroby z obnovitelných zdrojů. Podle odhadů ministerstva průmyslu totiž od ledna stoupne poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie z dnešních 166 na 700 korun za megawatthodinu elektřiny. Cena elektřiny pro domácnosti by tak zdražila minimálně o patnáct procent a pro firmy o devatenáct procent.

„Hledáme kompenzační mechanismus, který by mohl spočívat v tom, že by se z veřejných zdrojů vzala nějaká částka, která by mohla být zaplacena podnikatelům v oblasti solární energie,“ řekl v HN Kalouskův náměstek Ladislav Minčič, který je od počátku září odpovědný za daňovou agendu ministerstva. Jeho úkolem je navrhnout, kde na to má vláda najít peníze.

„Obecně lze říct, že tento zdroj je buď vytvořený úsporou, nebo zvýšením či vznikem nějaké nové daně,“ uvedl Minčič, podle nějž se politici budou muset shodnout, na koho daň eventuálně uvalí. „Je možné se omezit spektrem energetiky a hledat cesty tam. Třeba zvýšením energetických daní. Nemám na mysli daň z elektřiny, ale máme i daň z uhlí, z plynu,“ vysvětluje Minčič.

Kalousek je opatrnější. "Chceme zjistit, zda je možné najít kompenzační mechanismus v případě skokového zdražení elektrické energie, které vidím někde od patnácti procent nahoru," uvedl Kalousek, podle nějž není jasné, zda něco takového vůbec navrhne. "Nejsem si jistý, že by to nenapáchalo víc škody než užitku," řekl ministr.

Brzdění ČEZ

S dalším návrhem, jak by mohla vláda omezit problém s rostoucím poplatkem na podporu obnovitelných zdrojů, přišel šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. "Dnes je u nás instalováno asi 620 megawattů solárního výkonu, do konce roku má přibýt dalších 700 až 800 megawattů. Ale na tom má mít z jedné čtvrtiny či pětiny podíl státem kontrolovaná firma ČEZ. Pokud stát prosadí jako akcionář v dozorčí radě, že ČEZ tyto investice omezí, solární boom se zbrzdí," tvrdí Míl.