V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

Solární zdroje už vydají za víc než jeden blok Temelína.....

Česká sluneční republika: Solární zdroje už vydají za víc než jeden blok Temelína

 
Sněmovna bude v úterý schvalovat novelu zákona o obnovitelných zdrojích, jež má zbrzdit solární boom.
reklama
<!-- BBmedia one2many Pozice: ihned.cz(2059) / Zpravodajstvi Ekonomika(5) / Full banner 468x60 - 468x300(6) / (7) -->

Solární horečka vrcholí. K pondělku u nás fungovaly solární zdroje o kapacitě 1034 megawattů, to je už víc než jeden temelínský blok.

Na regulační úřad se stále rychleji valí žádosti o udělení licence. „Evidujeme už žádosti na 1700 megawattů,“ říká šéf úřadu Josef Fiřt. To převyšuje nejčernější scénáře úřadu, jež počítaly s 1600 MW solárního výkonu koncem roku.

Fiřt ale upozorňuje, že jak se investoři snaží za každou cenu získat licenci do konce roku, aby ještě dosáhli na letošní výkupní ceny, přibývá narychlo zpracovaných žádostí, které úřad vrací jako nevyhovující. Stále tak není jisté, kolik zdrojů se do konce roku připojí.

Ceny elektřiny nemusí vzrůst

Sněmovna bude v úterý schvalovat novelu zákona o obnovitelných zdrojích, jež má zbrzdit solární boom a také najít nový zdroj pro solární dotace, které dosud platil pouze spotřebitel. Kromě omezení solární podpory zavádí novela srážkovou daň na solární zdroje a zpoplatnění emisních povolenek pro výrobce elektřiny a tepla.

„Je ale pravděpodobné, že projde návrh, podle něhož nebudou daň z povolenek platit výrobci tepla,“ řekl HN poslanec ČSSD Milan Urban.

Cena elektřiny pro spotřebitele nakonec nemusí vzrůst vůbec. Včera totiž společnost E.ON oznámila, že klientům nabízí od ledna 10–20% slevu na silovou elektřinu. Levnější proud vyrovná náklady na solární dotace.

<!-- BBelements one2many Pozice: ihned.cz(2059) / Business & Finance - Ekonomika(5) / Rectangle - články(10) / PRčlánek(7) -->