V současné době má asociace 250 členů, z toho je 173 registrovaných online.

Přihrával Martin Roman zakázky Škodě Plzeň? ČEZ už má audit na stole........

Přihrával Martin Roman zakázky Škodě Plzeň? ČEZ už má audit na stole

Audit, který měl prověřit sporné zakázky, je hotov. Jeho závěry ale nezná ani dozorčí rada ČEZ. Firma se odvolává na obchodní tajemství a ochranu akcionářů. Od zveřejnění informací o Romanově propojení se Škodou Plzeň uplynulo přitom již téměř čtvrt roku.
 

 

 
Bývalý šéf ČEZ Martin Roman.
foto: HN - Jan Schejbal

Audit, který měl prověřit zakázky zadané společností ČEZ firmě Škoda Plzeň, je konečně hotov. V současné době ho má ale k dispozici pouze představenstvo energetické společnosti a zástupci ministerstva financí. A obě strany mlčí a odmítají sdělit jakékoliv bližší informace.

Stále tedy není jasné, jak to se zakázkami pro Škodu Plzeň bylo. Pokud si o výsledky auditu přímo nezažádají, nedostanou je dokonce ani minoritní akcionáři a dozorčí rada ČEZ. Té dnes předsedá Martin Roman, kvůli kterému celý audit vznikl.

reklama
 

Interní audit provedený společností ČEZ měl prověřit zakázky za desítky miliard korun, které firma pod vedením bývalého generálního ředitele Martina Romana zadala Škodě Plzeň.

Roman byl loni nařčen ze střetu zájmů, když si během svého působení v ČEZ ponechal vazby na plzeňskou Škodovku, kterou sám předtím řídil. Podle některých informací měl být dokonce tajně jejím spolumajitelem. To ale Roman odmítá. Případ nicméně vedl k jeho odvolání z čela ČEZ.

Od zveřejnění informací o Romanově propojení se Škodou Plzeň uplynulo přitom již téměř čtvrt roku a první výsledky auditu měly být známy zhruba před měsícem. Představenstvo ČEZ nicméně výsledky obdrželo až na konci prosince a poskytlo je pouze ministerstvu financí. To si jako zástupce majoritního vlastníka ČEZ, tedy státu, vypracování auditu vyžádalo.

Citlivé informace

Při žádosti o bližší informace se unisono ozývá odkaz na ochranu minoritních akcionářů firmy. „S ministerstvem financí je nyní řešen způsob, jak naložit s výstupy auditu. Ty totiž obsahují citlivé informace z obchodních vztahů a nyní musíme rozhodnout, jak je zveřejnit, aby nebyli poškozeni další akcionáři,“ komentuje postoj ČEZ jeho mluvčí Ladislav Kříž.

„Ano, o této problematice jsme již jednali. Zatím ale žádné informace zveřejňovat nebudeme,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek a odmítá se k auditu dále vyjadřovat. Zveřejnění závěrů podle něj nemůžeme čekat ještě alespoň měsíc.

„Umím si představit, že existují objektivní důvody, proč audit zatím nezveřejňovat. Jedná se tu o jedny z největších zakázek ČEZ,“ komentuje mlčení firmy i ministerstva analytik J&T Michal Šnobr.

„Ale vzhledem k závažnosti dané otázky by bylo zveřejnění alespoň části výsledků auditu přirozené,“ dodává druhým dechem. Podle Kříže nicméně není mlčení ničím neobvyklým. Výsledky auditu podle něj nedostane ani dozorčí rada ČEZ a minoritním akcionářům budou poskytnuty jen na základě podání oficiální žádosti a v zákonem stanovené lhůtě.