V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

Něco úctyhodného konání, nikoliv člověčího, ale......

Bobři se trumfují s pány tvorstva. Postavili hráz viditelnou z kosmu

velikost textu:

7. května 2010  10:41,  aktualizováno 14:24
Lidstvo na sebe bylo patřičně hrdé, když spatřilo, že Velká čínská zeď je viditelná i z vesmíru. Teď ale lidé zjistili, že mají zdatné konkurenty. Kanadští bobři za patnáct let vybudovali přehradní veledílo, které je z vesmíru vidět také. 
Bobři jsou symbolem Kanady. V minulosti je kvůli kožešině téměř vylovili.foto: Wikimedia Commons

Bobři jsou symbolem Kanady. V minulosti je kvůli kožešině téměř vylovili.

Jistě, bobří hráz o délce 850 metrů v provincii Alberta je vidět i díky tomu, že satelity pokročily. Ostatně, i Velkou čínskou zeď viděli jen někteří astronauti - alespoň to říkali (třeba Eugene Cernan), zatímco jiní mluvili o nutnosti použít dalekohled. Ale i tak stojí bobří dílo v Kanadě za pozornost.

Podle místního ekologa Jeana Thieho bobří hráz v národním parku Wood Buffalo v provincii Alberta existuje nejméně od roku 1990, kdy ji na snímku zachytil satelit americké agentury NASA. Přitom v roce 1975 záběr stejné oblasti žádnou stavbu nezobrazuje. Bobři ji nadále rozšiřují.

Badatel poprvé lokalizoval stavbu v roce 2007, kdy použil Google Earth kvůli zkoumání změn životního prostředí v arktických a subarktických oblastech Kanady. Bobří hráze zpravidla mívají délku přes deset metrů, ty velké ke stovce - a zcela výjimečně k pěti stům metrů.

Bobří hráz viditelná z kosmu na záběrech Google Earth

Bobří dílo vzniklo uprostřed lesů kanadské provincie Alberta. Tmavší místa jsou tam, kde hráz zadržuje větší množství vody. Foto Google Earth

Doposud největší vědcům známá bobří hráz byla struktura dlouhá 652 metry v americkém státě Montana. Slavná Hooverova přehrada, která byla vybudována na řece Colorado, je dlouhá pouze 379 metrů.

Bobři v Kanadě zastavili i provoz na dálnici

Pozoruhodnou stavbu vytvořili před pár lety kanadští bobři 200 kilometrů severně od Quebec City. Kousek od městečka Tadoussac postavili mohutnou hráz, kvůli níž musel být zastaven provoz na transkontinentální silnici č. 138 spojující Montreal a Quebec City s Labradorem. Bobří rodinka postavila obrovskou hráz v lese kousek od silnice, kterou pak voda z vytvořeného jezera zcela zatopila.

Řešení ale nebylo vůbec jednoduché. Majitel pozemku musel nejprve požádat místní úřady o zvláštní povolení k odstřelu bobrů a likvidaci hráze. Tu pak zničily dva mohutné caterpillary. Teprve poté byl provoz obnoven.

Bobři staví hráze, aby se ve vzniklých rybnících mohli schovat před predátory nebo přes vodní plochu dopravovat materiál, který by jen obtížně transportovali po pevnině. Jsou jedním ze symbolů Kanady. Kvůli své kožešině patřili v 17. a 18. století k hlavním komerčně loveným zvířatům v Severní Americe. Z původních odhadovaných 60 milionů jedinců byli vyloveni na šest až dvanáct milionů v roce 1988.