V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

Hrozí Česku reálně blackout? Ptali jste se šéfa přenosové soustavy ČEPS.....

Hrozí Česku reálně blackout? Ptali jste se šéfa přenosové soustavy ČEPS

Situace české přenosové sítě je kritická. Z okolních zemí k nám v poslední době proudí nebezpečně velké množství elektřiny a správce soustavy, firma ČEPS, má co dělat, aby zabránil kolapsu sítě a blackoutu. Jak moc je hrozba reálná? Na dotazy čtenářů odpovídal šéf ČEPS Vladimír Tošovský.
 
 
Výpadek elektřiny, blackout, město, ilustrační foto.
foto: Thinkstock

Během minulého týdne bylo Česko blackoutu velmi blízko. Kvůli přívalu elektřiny, směřující většinou ze severu na jih, se v některých hodinách přes českou soustavu valilo více než 3500 megawattů elektřiny, tedy třiapůlnásobek obvyklého množství.

V této situaci může jediná nečekaná nehoda způsobit kolaps sítě. Aby k němu nedošlo, museli technici přesměrovat toky do méně vytížených částí sítě a sáhnout i k omezení výroby v některých českých a zahraničních elektrárnách. Omezilo se také obchodování s elektřinou.

reklama
 
ČR krok od blackoutu

Jak výpadek probíhá

Pokud dojde k přetížení sítě a následně k jedné či více poruchám, může dojít k místnímu blackoutu. Elektřina pak na základě fyzikálních zákonů "teče" v rámci sítě jinam a je na dispečerech přenosové soustavy v celé Evropě, aby ji "uřídili". Mohou vypínat nebo naopak zapínat jednotlivé elektrárny, proud směřovat do méně vytížených oblastí soustavy a podobně. Pokud se jim to nepodaří, blackout se může kaskádově šířit. Jeden lokální blackout tak může způsobit přetížení a výpadek sítě v jíné části soustavy nebo státu. Takto například v roce 2006 způsobil místní výpadek v Německu problémy ve Francii a Itálii.

Nebezpečí v Česku

Největší riziko blackoutu hrozí jihozápadu České republiky. Proudí tudy totiž elektřina ze severu Evropy na jih do Německa a dále do Rakouska či na Balkán. Většinou jsou závady opraveny během několika hodin, problém ale bývá spíše s opětovným nastartováním elektráren, které dispečeři nařídí vypnout. V nejhorších případech může nedostatek elektřiny trvat i několik dní.

Podle šéfa ČEPS Vladimíra Tošovského jsou řešením vyšší investice do zkvalitnění soustavy.

"Problematiku ale musíme řešit i na evropské úrovni,“ dodává Tošovský. Hlavní problém podle něj je, že se staví stále nové větrné elektrárny bez potřebných rozvodných sítí.

Jedním z hlavních faktorů, které vysoké přetoky elektřiny způsobují, je stále rostoucí výkon větrných elektráren na severu Německa. Ty měly ještě před deseti lety výkon kolem šesti tisíc megawattů, nyní se blíží 30 tisícům. Pro srovnání – jedná se o výkon 15 českých Temelínů.

Dopady případného blackoutu na Česko by byly katastrofální. A velmi drahé. Bez elektřiny nelétají letadla, nejezdí vlaky, nefungují banky, zásobování a bez semaforů se hroutí doprava i ve městech. Nefungují pevné linky ani mobilní telefony či internet. Potraviny se začnou kazit a přestane téct pitná voda.

Podle studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu a obchodu, by dvoutýdenní výpadek elektřiny ve třech krajích přišel státní kasu zhruba na 15 až 22 miliard korun.

Jak reálná je v Česku hrozba blackoutu? Může k němu někdy v budoucnu dojít? Poroste pravděpodobnost jeho možného vzniku? Bojují s podobným problémem kvůli Německu i další státy?Online rozhovor

 

za


 
Zajíček
27.2. 16:49
Dobrý den pane předsedo,
prosím o Váš poznatek, o kolik procent objektivity a skutečnosti je opřen názor od znalých problematiky, že k plynulému začlenění zdrojů OZE do přenosových elektrizačních soustav poskytuje jejím správcům současná úroveň vědy a stav techniky dostatek prostředků mimo jediného, že při tom jde o peníze až na prvním místě?
Děkuji Vám.
Vladimír Tošovský
09:32
Elektřina je ze své fyzikální podstaty specifická tím, že ji nelze skladovat. Výrobu z toho důvodu určuje spotřeba. Neregulovatelné obnovitelné zdroje, tedy větrné a fotovoltaické elektrárny však vyrábějí nikoliv, když to spotřeba chce, ale když mají přísun primární energie. Tedy když svítí, nebo fouká, bez ohledu na stav okamžité spotřeby. Nejde jen o peníze, ale o fyzikální podstatu chodu elektrizační soustavy jako celku.


 
Radek
27.2. 17:14
Dobry den, v clanku se pise, ze reseni by byly investice do infrastruktury. Proc tedy neuplatnujeme vuci Nemecku nejake poplatky za rtyto pretoky? Takto ziskane prostredky by se pak mohly investovat prave do infrastruktury.
Vladimír Tošovský
09:37
Investice do elektrizační soustavy jsou nutné nejen u nás. Naši situaci by vyřešila výstavba nových vedení mezi severozápadní a jihovýchodní částí Německa. Podle evropských pravidel jsou přenosy elektřiny zdarma. ČEPS již dlouhou dobu navrhuje i na evropské úrovni zavedení tarifu za mezinárodní přenos.


 
Robin
27.2. 18:00
Dobrý den, chtěl bych se zeptat,zda bylo rozumné, při rozdělování transformovny Hradec u Kadaně, od sebe oddělit vedení ze Saska a z Bavorska a tím znemožnit přímý přetok činného výkonu ze SRN do SRN ?
Vladimír Tošovský
09:41
Ze Saska k nám vedou dvě vedení, do Bavorska jedno. Rozdělení rozvodny Hradec bylo nutné především z hlediska řešení zkratových poměrů.


 
Robin
27.2. 18:03
Dovolím si ještě druhý dotaz. Je reálné, za současných podmínek, provozovat v přetížených severozápadních Čechách ještě nové elektrárny Ledvice 660MW a PPC Počerady ?
Vladimír Tošovský
09:43
Každá nová elektrárna při své žádosti o připojení musí uvést předpokládané parametry a musí se provést síťové výpočty. Bez kladného výsledku těchto výpočtů ČEPS neuzavře smlouvu o připojení.


 
Konečný odběratel elektřiny
27.2. 18:22
Můžete mě informovat o tom jaká technická a provozní opatření jsou připravena k tomu,aby v příštích dnech nedošlo k výpadku vedení V412,které zásobuje elektřinou významnou pražskou rozvodnu Řeporyje ?
Vladimír Tošovský
09:47
Vedení V412 není jediné, které napájí tuto exponovanou rozvodnu. Těch opatření je více. Především V412 prošlo modernizací na vyšší parametry a zároveň jsou připravena topologická opatření (jiné zapojení sítě) a případně redispeč (změna výroby na jednotlivých elektrárnách tak, aby se exponovavým vedením ulehčilo).


 
Jan Mkšík
27.2. 18:45
Dobry den,

jsem uplne v soku, je opravdu mozne neco tak hrozneho jako 2 tydeni vypadek elektriny? Nebudu ani domyslet mozne dusledky.
Pokud ano jak je mozne, ze vlada pripusti takove dohody, ktere by k necemu takovemu vedly?
Je technicky mozne nemecke vetrniky od nasi site odpojit?

dekuji Miksik

Vladimír Tošovský
09:53
Black out je skutečně noční můrou všech energetiků. Dopady takového zhroucení provozu sítě by byly nedozírné. Jsme součástí propojené elektrizační evropské soustavy, což nám přináší výhody i nevýhody. Odpojit se lze, ale jako jedno z nutných opatření pro zabránění black outu. Nikoliv tedy preventivně, ale až nastane řešení skutečně kritické situace a nebude možné jiné opatření. Taková jsou pravidla.


 
PK
27.2. 19:14
Jsme snad exportéři elektřiny, tak proč neodstřihnete síť pro import a průtok?
Všechno odpojit a stát se ostrovní sítí a když je potřeba proud někam dodat připojit jen ten jeden směr, v čem je problém?
Proč máme platit za přenos z německa do německa?
Vladimír Tošovský
09:55
Export a import jde po těch samých linkách. Ostrovní provoz je možný, ale z hlediska bezpečnosti dodávek elektřiny není tak spolehlivý jako provoz v propojené soustavě. To není správné řešení.


 
VtE příznivec
27.2. 22:32
Zajímalo by mě proč ve Španělsku je možné v některých dnech pokrýt i víc jak polovinu spotřeby celé země výrobou ve větrných elektrárnách a u nás 217MW instalovaného výkonu ve VtE je hrozbou pro energetickou bezpečnost země (viz dopisy zasílané novým žadatelů o připojení VtE) ?
Vladimír Tošovský
10:00
Provozovatel přenosové soustavy připojí každého, kdo o to požádá, bez ohledu na to jaký zdroj chce provozovat. Nesmí tím být ale ohrožen spolehlivý provoz a celistvost elektrizační soustavy. V ES České republiky skutečně nyní nepracuje tak velké množství větrných elektráren, ale více jak 2000 MW fotovoltaických elektráren. A další mají ještě uzavřené smlouvy o připojení.


 
anonym
27.2. 22:39
V rámci přenosových soustav je již dnes instalováno několik příčně regulovaných transformátoru a o instalaci dalších se mluví. Je však nějak v rámci ENSO-E zajištěna jejich efektivní koordinace (řízení) ? A případně jak je to uděláno ?
Vladimír Tošovský
10:01
Koordinace probíhá především na regionální úrovni. I my koordinujeme naše akce s našimi sousedy a oni s námi.


 
František Vlček
27.2. 22:45
Přeji příjemný den a mám dotaz.Často se mluví o tom,že řešením současných problémů s provozem OZE jsou Smart Grids a inteligentní elektroměry.Mají tyto moderní prostředky nějaký praktický smysl,když se nezmění tarify placení za elektřinu a prostě nebude možné koupit levnější elektřinu ani při její nadprodukci ?
Vladimír Tošovský
10:03
To lze již nyní a váš dodavatel to jistě dělá. Platby za elektřinu jsou ale složeny z více položek a jen asi třetinu lze ovlivnit na trhu. Ostatní dvě třetiny jsou striktně stanoveny Energetickým regulačním úřadem.


 
Martin
00:41
Proč ČEPS nenainstaluje na vedení ze Saska transformátory s posunem fáze (PST) o nichž se léta mluví, a které se využívají v Rakousku, Beneluxu, ve Slovinsku, a které prý chystá i Polsko na hranicích s Německem? Tím by bylo možné efektivně regulovat přetok elektřiny ze severního Německa do naší sítě a zabránit tak jejímu nekontrolovanému přetěžovaní.

Nevrátila by se tato (jistě nezanedbatelná) investice už jen tím, že by nebylo nutno posilovat přenosovou soustavu jinde, nebo z poplatků za smluvní tranzit místo současného "divokého tranzitu"?

Vladimír Tošovský
10:08
ČEPS s touto investicí(kolem 2 mld. Kč) počítá , ale jako poslední z možností. Pokud by v Německu postavili vedení mezi severem a jihem, tak tyto peníze vyhodíme a investice bude zbytečná. Na přípravě pracujeme, ale preferujeme koordinovaný postup v regionu. Tyto investice by totiž zaplatil konečný spotřebitel v Česku.


 
Martin
09:17
Dobrý den, Německo údajně neplatí za transfer své energie nad rámec nasmlouvaných přenosů přes území ČR.
Je skutečně realita takto skandální, nebo se to měří a němcům se to fakturuje, tak jak by se předpokládalo dle selského rozumu?
Děkuji Martin
Vladimír Tošovský
10:09
Ano je to tak, přenosy jsou zdarma. ČEPS navrhuje zavést evropský tarif podobně, jako poštovní známku.


 
k. lukac
09:24
Dobry den. Jak resi problem s nemeckym vetrem napriklad ve Francii ci v zemich beneluxu? Jack probiha debata o problem v Nemecku? Dekuji, KL
Vladimír Tošovský
10:14
Ten problém je především mezi severovýchodní částí Německa, Polskem a ČR. Projednat výstavbu nových vedení trvá více jak 10 let. To je stejné v celé Evropě. Bohužel nikdo nevyslyšel energetiky, kteří již dlouho volají po tom, že soustavu musíme rozvíjet jako celek a ne se soustředit jen na jedinou část a to jsou nyní OZE.


 
student
09:26
Dobrý den pane předsedo,

rád bych se zeptal na možnosti regulace neplánovaných toků, které jsou jádrem problému. Pan premiér nedávno zmínil, že nebudeme blokovat toky z Německa, což se dá interpretovat, že nebudeme stavět regulační transformátory. V současné době se však jeví, že by to byl jediný prostředek, který by nám zajistil bezpečnost, jelikož postavit vedení je asi na delší dobu, plánujete postavit tyto transformátory?

Děkuji

Vladimír Tošovský
10:16
Soustřeďujeme se na komplexní řešení na evropské, regionální a české úrovni. Přesto transformátory plánujeme. Pokud nebudou potřeba, tak ale práce ihned zastavíme.


 
Jardanen
09:27
Dobrý den. Pane předsedo jestli jsem to dobře pochopil při pohledu na přeshraniční toky z minulého týdne, tak v okamžiku, kdy se zaplní naše přenosovka lacinou elektřinou z Polska a přetokem elektřiny z větrníků z Německa, tak nám již zbývá kromě směru na Slovensko minimální kapacita pro export. A to je ten hlavní důvod? Prostě přicházíme o prachy? A druhá otázka. Jak hodně využíváte a na jak dlouho jste schopni predikovat vlivy počasí. Na jak dlouho dopředu jste schopni předpokládat problémy v přenosové soustavě?
Vladimír Tošovský
10:23
Provozovatel přenosové soustavy s elektřinou neobchoduje, ale je zde pro to, aby obchodování umožnil. Z tohoto pohledu ČEPS cenu elektřiny neřeší. Ten důvod je skutečně jen udržet soustavu v provozovatelném stavu. Musíme prostě zajistit bezpečnost dodávek. Predikci počasí a s tím spojené výroby v OZE jak v Německu, tak i v ČR si pochopitelně děláme. Informace si navzájem se sousedy vyměňujeme. V přípravě provozu nelze pripustit provozní stav, kdy by mělo dojít k ohrožení provozovatelnosti soustavy.


 
jaroslav
09:31
Proč musíme hasit německý problém? 3800 km vedení VVN si přece mohou postavit sami na svém území a ekologická hnutí stavbu podpoří kvůli větrníkům ! Nebo to vše zaplatí česká zákazník za Německo?
Vladimír Tošovský
10:27
Investice do přenosové soustavy v ČR nejsou jen kvůli mezinárodním přetokům. Mají 4 hlavní důvody. Výstavbu nových zdrojů v ČR, nárůst spotřeby v ČR, obnovu a modernizaci stávajích zařízení a právě mezinárodní požadavky. Pokud stavíme nové vedení, tak nelze řící, jaká část tohoto vedení slouží jen pro jeden z těchto účelů. Investice zajišťují především provozovatelnost a spolehlivost systému do budoucna.


 
Pázlar
09:33
Jak je v SRN realizováno dispečerské řízení větrných elektráren a jakou má odpovídající dispečink možnost reálně omezit výrobu v těchto elektrárnách v době ohrožení naší nebo polské soustavy ?
Vladimír Tošovský
10:31
Dispečeři v Německu mají možnost omezit výrobu ve větrných elektrárnách. Pokud s tím mají problémy na svém území, tak se rozhodují samostatně. Pokud máme problémy na našem území, tak naši dispečeři mají k dispozici několik nástrojů a jedním z nich mlůže být i to, že požádají německého kolegu a omezení výroby