V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

ČEZ zřejmě prodá elektrárnu Chvaletice do rukou EPH. Chce si udobřit Brusel.......

ČEZ zřejmě prodá elektrárnu Chvaletice do rukou EPH. Chce si udobřit Brusel

Energetický kolos ČEZ se nejspíš zbaví chvaletické uhelné elektrárny. Podle informací serveru Aktuálně.cz se o prodeji jedná s holdingem EPH. Transakcí by se měl ČEZ snažit urovnat vztahy s Evropskou komisí, která s českou firmou vede antimonopolní řízení.
 

 

<!-- /heading -->

 
 
 
Elektrárna Chvaletice patřící skupině ČEZ
 
Elektrárna Chvaletice patřící skupině ČEZ
foto: ARCHIV HN - RADIM BEZNOSKA

Energetická skupina ČEZ prodá zřejmě elektrárnu Chvaletice. Kupcem by měl být Energetický a průmyslový holding (EPH), společná firma skupin PPF, J&T a manažera Daniela Křetínského. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Prodejem některé své elektrárny chce ČEZ urovnat spor s Evropskou komisí kvůli dodávkám uhlím.

Cena, kterou má EPH za Chvaletice zaplatit, není známa, pohybuje se však nad dvěma miliardami korun.

Představitelé ČEZ a EPH odmítli rozhodnutí o prodeji Chvaletic potvrdit. Zdroje blízké šéfům obou energetických skupin se ale shodují, že transakce je v podstatě dojednána. Čeká se už jen na to, až jí dá zelenou Evropská komise, píše server.

reklama<!-- BBelements AdServer one2many Pozice: ihned.cz(2059) / Business & Finance - Ekonomika/ HN Byznys - Zpravodajství(5) / Rectangle 480x300(6) / PRčlánek(7) -->

<!-- znacka_konec_textu_zdarma -->

Podle zdroje obeznámeného s jednáním může EPH získat Chvaletice i s kontraktem na uhlí ze Severočeských dolů, nejpravděpodobněji tříletým. Celkem by tak s elektrárnou získal šest milionů tun uhlí. "Na výši uhelného kontraktu závisí konečná cena elektrárny. Ale ve hře je ještě několik různých variant," tvrdí zdroj. Uhlí je pro EPH podle znalců českého energetického trhu nakonec cennější než samotná elektrárna, píše server.

"Je známo, že EPH zůstal ve druhém kole nabídkového řízení na Chvaletice jako jediný zájemce. Ale jinak probíhající proces nebudeme komentovat," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Křetínský potvrdil, že o se prodeji jedná. "A rozhodně nečekám, že definitivní rozhodnutí padne během několika příštích dnů," uvedl Křetínský.

Brusel se plánem ČEZ na prodej některé z elektráren zabývá v rámci antimonopolního řízení, jež s českou energetickou jedničkou vede. Řízení se nyní chýlí ke konci. ČEZ jedná o smíru s hnědouhelnou firmou Czech Coal Pavla Tykače, jejíž stížnost do Bruselu před čtyřmi lety celý proces vyvolala. Obě strany si podle serveru v půli prosince dohodly parametry nového dlouhodobého kontraktu na dodávky uhlí z Tykačových dolů pro elektrárnu Počerady.

ČEZ se snaží přesvědčit Evropskou komisi o tom, že neomezuje konkurenci. Podle návrhu dohody o urovnání musí prodat jednu z pěti uhelných elektráren o výkonu nejméně 800 megawattů. ČEZ ale připouštěl, že elektráren prodá více, pokud nabídky budou zajímavé. K prodeji nabízí pět elektráren: Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovice.

EPH provozuje velké teplárny s výrobou elektřiny v Komořanech a v Plzni, v Opatovicích má velkou elektrárnu