V současné době má asociace 250 členů, z toho je 170 registrovaných online.

Česko přestane podporovat obnovitelné zdroje. Vystačí si s uhlím.......

Česko přestane podporovat obnovitelné zdroje. Vystačí si s uhlím

25. dubna 2012 10:38, aktualizováno 11:18
PRAHA - Podpora obnovitelných zdrojů je za hranicí ekonomických možností Česka, proto jsme zahájili přípravy na její zastavení. Oznámila to předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková s tím, že podpora se omezí pouze novým zdrojům, které budou zprovozněny od roku 2014.

Stávajícím obnovitelným zdrojům a těm, které budou uvedeny do provozu do konce roku 2013 podpora zůstane.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud dojde k zastavení podpory v roce 2014, budou podle ERÚ náklady na obnovitelné zdroje v letech 2005 až 2034 činit 874,3 miliardy korun. Při zastavení podpory až v roce 2020 by náklady narostly až na 1072 miliard korun.

Plánované řešení podle Vitáskové uleví ekonomice i spotřebitelům, kteří kvůli obnovitelným zdrojů platí více za elektřinu. Bude ale nutné upravit legislativu. Jen letos stojí podpora obnovitelných zdrojů přes 38 miliard korun.

Náklady vzrostly kvůli fotovoltaickým elektrárnám

Náklady na obnovitelné zdroje v minulých letech rostly hlavně kvůli fotovoltaickým elektrárnám, jejichž počet se díky výhodné podpoře prudce zvýšil. ERÚ se obává, že by podobný boom nyní mohl nastat i u některých dalších obnovitelných zdrojů - třeba u biometanu.

Energetický regulační úřad také předpokládá, že i přes omezení podpory se mu podaří naplnit závazek vůči EU a do roku 2020 obnovitelné zdroje pokryjí 13,5 procenta spotřeby elektřiny.