V současné době má asociace 250 členů, z toho je 173 registrovaných online.

Výrobu i spotřebu elektřiny v 1H výrazně poznamenala pandemie COVID-19. Spotřeba ve 2Q klesla o 9,6%, výroba o 12%

 ERÚ (Energetický regulační úřad)

Výrobu i spotřebu elektřiny v 1H výrazně poznamenala pandemie COVID-19. Spotřeba ve 2Q klesla o 9,6%, výroba o 12%

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil statistické zprávy o provozu elektrizační soustavy za 1. a 2. čtvrtletí tohoto roku. Při porovnání se stejným obdobím loňského roku klesla spotřebaelektřiny v 1. čtvrtletí o 1 % a její výroba o 6,8 %. Ve 2. čtvrtletí se propad prohloubil, spotřeba se v meziročním srovnání snížila o 9,6 % a vyrobeno bylo o 12 % elektřiny méně.

V 1. letošním čtvrtletí (Q1) vyrobila tuzemská energetika 22,2 TWh elektřiny a spotřebováno bylo 20,1 TWh. Ve 2. čtvrtletí (Q2) dosáhla výroba 17,8 TWh a spotřeba 15,8 TWh. Ačkoliv jde ve všech případech o meziroční pokles, změny nebyly v rámci pololetí rovnoměrné. Zatímco ještě v lednu a v únoru ovlivňovaly statistiky spíše běžný vývoj hospodářství a průběh počasí, k výraznému zlomu došlo na přelomu čtvrtletí, kdy se ekonomika potýkala s pandemií COVID-19.

V dubnu a v květnu, tedy v době výrazných odstávek výroby a zavřených obchodů, se spotřeba elektřinymeziročně snížila o více než desetinu a pokles vyrobené elektřiny přesáhl patnáct procent. Z červnových údajů je naopak patrné, že se ekonomika postupně vracela do normálu. Červnový meziroční pokles spotřeby představoval zhruba pět procent, u výroby elektřiny to bylo půl procenta,"komentuje vývoj Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.