V současné době má asociace 250 členů, z toho je 135 registrovaných online.
Krajský soud v Brně dnes uznal vinnou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Podle něj dostaly dvě solární elektrárny v Chomutově od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Kromě toho čelí obžalobě kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní.
Brněnský krajský soud dnes nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Protože jim byly uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě.
Vitásková podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu. Své pochybení v minulosti ostře opakovaně odmítla. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. Vinno je i dalších devět obžalovaných. Soud udělil tresty v rozmezí 5,5 až deset let vězení a také milionové pokuty. Vitásková se dnešního vynesení rozsudku neúčastnila.
Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.
Soudce Aleš Novotný uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle policie dosud kvůli tomu vznikla státu škoda 300 milionů Kč. Za 20 let provozu obou elektráren mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.
Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.
Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.
Vitásková čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní úřadu. Do nově vytvořené funkce byla Vesecká jmenována v roce 2014, podle policie ale nesplňovala podmínky, konkrétně sedmiletou praxi v oboru, což je v rozporu s energetickým zákonem. Stát měl vyplácením platu Vesecké přijít o více než milion korun.