V současné době má asociace 250 členů, z toho je 174 registrovaných online.

Rewiev AMPER Market č.305 - burzovní novinký.....

 Povolenky stále poskytují trochu stability jinak extrémně volatilnímu trhu.

Zatím se nezdá, že by se měly povolenky připojit k rally na komoditách, ale určitě to pár investorů napadne. Gazprom pokračuje v dichotomii slov a činů.

Ve stejný den, kdy oznámil, že exporty do Evropy do konce roku vzrostou, snížil nominace na Jamalu na zhruba 15% kapacity. Ceny plynu poměrně snadno přesáhly 100 EUR/MWh a korekce prakticky nenastávají. Mírně pozitivní zpráva, že Gazprom začíná plnit první potrubí Nord Stream 2, zanikla v obecné panice. Ta zpráva je zajímavější, než by se mohlo zdát, protože se vyjádřil i německý regulátor ve smyslu, že požádal NS2 o potvrzení o plnění zákonných požadavků, protože „nemůže vyloučit brzký start operací“. Zdá se tedy, že nebude využívat celou zákonnou lhůtu. Otázka je, zda Gazprom bude mít dost plynu, který by přes NS2 dodával. Gazprom se také nezávisle vyjádřil, že bude preferovat domácí trh před exportem, protože čeká studenou zimu, protože „stromy jsou plné jeřabin“ (přeloženo z ruského přísloví). Uhlí se ani tak neobchoduje, jako shání. Ceny letí nahoru.

Čína údajně přijala do přístavů lodě s australským uhlím. Není zřejmé, jestli se jedná o výjimku nebo úplné zrušení zákazu dovozu. To by byla velmi uklidňující zpráva. Bohužel trh s plynem i uhlím ovládají nevypočitatelní hráči se sklonem mlžit nebo rovnou lhát. Ceny elektřiny dosahují cen přes 200 EUR velmi ochotně a některé dny může spot dosáhnout 300 EUR. 

PřílohaVelikost
20211005_Amper-Review_305.pdf105.89 KB