Exkluzivní letecké snímky detailně ukazují komplex solárních elektráren v okolí Ralska a Mimoně. Firma Amun.Re, v překladu Bůh slunce, na něm při obchodu s ČEZ vydělala přes miliardu korun.

Ilustrační foto - Solární elektrárna
Sprint za získáváním licencí na solární elektrárny na konci loňského roku byl natolik zběsilý, že už ho vyšetřuje policie.
Pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou podezřelí, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům. Vyloučena není ani korupce. Postup některých úředníků vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.
Jen od 15. prosince do Silvestra povolil ERÚ 328 slunečních elektráren. Stovky žádostí ovšem také zamítal. Ke spěchu byl jednoduchý důvod – peníze.
Jen zdroje spuštěné do 31. prosince minulého roku totiž mají nárok na loňskou vysokou výkupní cenu elektřiny, a to na dvacet let. Elektrárny, jež dostaly licenci až letos, už mají horší podmínky, pomalejší je tím pádem jejich finanční návratnost. Rozdíl je přibližně 25 procent.
První podezřelí
„V souvislosti s několika případy jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.
Policii na podezřelé případy upozornilo samo vedení ERÚ ještě za bývalého šéfa Josefa Fiřta. Vyšetřování potvrdila i nová předsedkyně úřadu Alena Vitásková. „Policie vyšetřuje postup úřadu z konce loňského roku. Blíž to nechci komentovat, detaily teprve zjišťuji,“ řekla Vitásková, která do funkce nastoupila před třemi týdny.
Kvůli pochybením při udělování licencí odvolal ještě předchůdce Vitáskové Fiřt šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka. „V jeho případě nešlo o podezření z korupce, odbor nezvládl manažersky,“ řekl HN zdroj z ERÚ.
Pražák zůstává řadovým zaměstnancem úřadu. Minimálně jeden další úředník musel z ERÚ odejít, protože udělil licenci elektrárně, která ještě nebyla dostavěna. Právě jeho postup policie prošetřuje, s ním ale i další podobné případy.
„Není jasné, zda investor licenci neoprávněně získal díky korupci, nebo jestli šlo ze strany zaměstnance ERÚ o liknavost,“ upřesnil zdroj HN.
Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity mluví i o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Ale také o pokusech investorů úřady šidit. Mezi elektrárnami schválenými těsně před koncem roku jsou i zdroje skupiny ČEZ, ocelářského magnáta Zdeňka Zemka či bývalých vlastníků mosteckých dolů