V současné době má asociace 250 členů, z toho je 152 registrovaných online.

Elektřina prudce zdražuje......

  23.02.2022 08:44:55

Elektřina prudce zdražuje. Vyhneme se energetické chudobě?

Ceny elektřiny určitě zlevní! Tak takové doporučení jsme mohli slyšet po krachu Bohemia Energy říjnu minulého roku. Kdo otálel, ten si připlatí. Možnosti ušetřit ale stále existují.

Cena elektřiny nejen, že nezlevnila, jak analytici předpovídali, ale nadále roste. Projevuje se to především na dlouhodobých kontraktech elektřiny na burze, které dodavatelé nakupují. Například elektřina pro rok 2025 se prodává s cenou 98 euro za MWh, ještě donedávna cena byla ve výši 80 euro. Na trhu se objevily kontrakty pro rok 2026, které 24. ledna začínaly na 86 eurech, nyní jsou na 94 eurech.

Současný vývoj se projevuje u cen dodavatelů. Například nedávno dodavatel PRE ohlásil, že od dubna zvýší cenu elektřiny průměrně o čtvrtinu, v květnu plyn dokonce o 30 %. Ceny u dodavatelů míří k nové metě 4000 Kč za MWh bez DPH, což je více než dvojnásobek ceny, kterou bylo možné získat na počátku minulého roku.

Evropská energetika prochází těžkostmi

Současné zdražování není náhoda či nenadálým jevem, ale přispělo k němu několik důležitých faktorů. Prvním je klesající produkce elektřiny ze stabilních zdrojů. Německo zavírá své jaderné elektrárny. Francouzská EDF zase musí odstavit jaderné elektrárny a provést v nich mimořádnou údržbu. V celé Evropě navíc dochází k postupnému odklonu od uhlí, které je nahrazováno výrobou elektřiny z plynu. Ten je na burze přibližně na trojnásobku až pětinásobku oproti cenám, na které jsme byli zvyklí. Rusko využívá současné situace a dodává jen tolik plynu, kolik má nasmlouváno.

A aby toho nebylo málo, zdražují emisní povolenky, které začaly atakovat hranici 100 euro za tunu CO2. Ještě v minulém roce se přitom prodávaly kolem 30-40 euro za tunu. Emisní povolenky zdražují výrobu elektřiny z uhlí, ale také z plynu.

Mohou spotřebitelé něco dělat?

S rostoucími cenami elektřiny znovu vyvstává otázka energetické chudoby, která začíná postihovat desítky tisíc domácností. Situace ani neřeší zvýšení příspěvků na bydlení, které má pokrýt zvýšené náklady s energiemi.