Ministr financí ČR, Ing. Eduard Janota
Letenská 15, 118 10 Praha 1
Vážený pane ministře,
dovolujeme si obrátit se na Vás s problémem, který tíží dnes již tisíce výrobců elektrické energie z obnovitelných zdrojů. S problémem, který zřejmě nyní ani nikdo řešit nechce a tím je povinnost držitelů licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů být účetní jednotkou.
Směrnice EU požadují mimo jiné snižování administrativní náročnosti pro nás výrobce a podnikatele. Skutečnost je však jiná:
- Podle ustanovení § 11 odstavce 1 písmena f)zákona č. 458/2000 Sb., ve znění zákona č. 158/2009 Sb. (dále jen energetický zákon), je držitel licence povinen být účetní jednotkou podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, sestavovat a předkládat Energetickému regulačnímu úřadu regulační výkazy. Povinnost být účetní jednotkou ve smyslu zákona o účetnictví ukládá energetický zákon v současné době každému držiteli licence bez ohledu na to, pro jakou činnost byla licence držiteli udělena, popř. zda se jedná o osobu fyzickou či právnickou.
- Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, byl novelizován mj. zákonem č. 437/2003 Sb., kterým byly zrušeny účetní soustavy podvojného a jednoduchého účetnictví. Soustava jednoduchého účetnictví tak byla de facto převedena na tzv. daňovou evidenci, jejíž náležitosti v současné době upravuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem ke zrušení soustavy jednoduchého účetnictví se nadále,,účetnictvím,, v terminologii zákona o účetnictví rozumí totéž, co za předchozí právní úpravy bylo zákonem upraveno jako tzv.,,účetnictví podvojné,, přičemž zákon rozlišuje dvojí rozsah vedení účetnictví, a to plný rozsah a zjednodušený rozsah.
- Na základě výše uvedeného je bohužel nutné konstatovat, že povinnost energetického zákona být účetní jednotkou o účetnictví splní držitel licence tehdy, pokud vede účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, tj. v podobě, která byla dříve zákonem označena jako účetnictví podvojné.
Povinnost vést účetnictví u nás výrobců s malým instalovaným výkonem považujeme za nepřiměřenou a uznává to i sám Energetický regulační úřad. Konečné řešení vidí až v přijaté novele Energetického zákona, která však vejde v platnost až v příštím roce.
Jsme informováni o tom, že ERÚ pro toto přechodné období navrhuje Vašemu Ministerstvu přijmout opatření, na základě kterých by finanční úřady nepostihovaly takové malé výrobce, kteří svým obratem nedosahují limitu pro povinné vedení podvojného účetnictví podle
zákona č.563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pokud nyní neplní přísnější požadavek vyplývající z energetického zákona.
Vážený pane ministře,
snažíme se již mnoho let plnit závazek, který vyplývá z našich Stanov a tím je aktivní spolupráce s naší vládou a ostatními institucemi při plnění závazku vůči EU v oblasti obnovitelných zdrojů.
V poslední době stále více zjišťujeme, že druhá strana nemá o spolupráci s námi zřejmě zájem a podmínky pro naši náročnou práci, a tou výroba elektřiny z vody beze sporu je, se neustále zhoršují.
Připojujeme se k vyjádření ERÚ, že povinnost pro nás, výrobce elektřiny, vést podvojné účetnictví je nepřiměřená a žádáme, aby nás do doby přijetí novely Energetického zákona finanční úřady nepostihovaly.
Věříme, že uznáte oprávněnost našeho požadavku a naší žádosti vyhovíte.
Děkujeme Vám
Ing. Zdeněk Nováček, předseda AHe ČR
Roman Adam, vedoucí hospodářské správy AHe ČR
Na vědomí:
Ministr průmyslu a obchodu ČR
Ing. Vladimír Tošovský
Energetický regulační úřad
Místopředseda úřadu
Ing. Blahoslav Němeček
Králíky dne 23. 2. 2010