Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
přinášíme Vám další číslo elektronického newsletteru Chytrá energie, ve kterém se snažíme zachytit žádoucí trendy v proměnách světové i české energetiky.
Dnes se s námi můžete ptát, kam se poděla státní energetická koncepce a jak to v jejím případě bude s dodržováním zákonů o posuzování vlivů na životní prostředí. K sousedům pohlédnem na vlastnictví obnovitelných zdrojů energie, které je příčinou jejich výraznější podpory a podíváme se i na šířený mýtus o výpadcích proudu v souvislosti právě s vysokým podílem větrných či solárních elektráren.
Čerstvě schválená klíčová Dohoda o partnerství uzavřená s Evropskou komisí znamená příliv miliard i do zvyšování energetické efektivity v budovách. Budou parametry nastaveny opravdu účelně?
Český uranový průmysl se snaží udržet při životě navzdory dalším miliardám ze státního rozpočtu a nesplaceným škodám a plánuje otevírání úplně nového uranového dolu u Brzkova. Přečtěte si, v čem je problém.
Závěrem se ohlédneme za velkou mezinárodní akcí, při níž na osm tisíc lidí vytvořilo živý řetěz proti otevírání nových hnědouhelných dolů.
Pěkné počtení
Edvard Sequens, Calla
|
 |
Podivně neviditelná energetická koncepce
Tak dlouho se mluvilo o nové státní energetické koncepci a padaly zaručené termíny (zasvěcení vědí, že tu poslední přijala vláda před deseti lety a navzdory zákonným požadavkům nová dosud nebyla přijata), až se raději představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu začali tvářit, že neexistuje. Zkuste ji sami najít na webových stránkách úřadu. Stejně tak bylo v naprosté a neobvyklé tichosti v poslední červencový den vydáno Stanovisko MŽP rámci procesu hodnocení vlivů koncepce na životní prostředí. Ke stažení zde. Nutno připomenout, že se týká návrhu koncepce ze září 2013. A v tom možná bude tkvít příčina onoho neveřejného postupu.
Čtěte dál
|
 |
Polovinu obnovitelných zdrojů v Německu vlastní občané
Německá přeměna energetiky na systém postavený na obnovitelných zdrojích neznamená jen vládní plány na výstavbu mořských větrných parků a vysokokapacitních vedení pro přenos elektřiny ze severu na jih. Souběžně probíhá proměna zdola, kdy se dosavadní zákazníci stávají zároveň vlastníky obnovitelných zdrojů, tedy výrobci elektřiny.
Čtěte dál
|
 |
Stabilitu německé rozvodné sítě obnovitelné zdroje nenarušují
Oblíbeným argumentem odpůrců obnovitelných zdrojů je to, že výkyvy v dodávkách „zeleného“ proudu narušují stabilitu energetické sítě a mohou způsobit tzv. blackout. Z nejnovějších statistik vyplývá, že mezi podílem obnovitelné elektřiny v síti a výpadky v dodávkách žádná souvislost neexistuje.
Čtěte dál
|
 |
Úspory energie nebo barevné fasády za 17 miliard z EU?
V úterý 26. 8. schválila Evropská komise klíčový dokument pro čerpání evropských fondů v příštích sedmi letech – Dohodu o partnerství s Českou republikou. Mezi podpořené investice budou patřit i úspory energie. Příliv 50 miliard Kč do snížení spotřeby energie v obytných i veřejných budovách a v podnicích je určitě dobrou zprávou. Otázkou zůstává, zda zprávy nemohly být ještě lepší a zejména, zda se podaří tyto veřejné prostředky účelně využít. Nastavení operačních programů naznačuje, že tomu tak být nemusí. V případě bytových domů budou výsledkem dotace líbivé barevné fasády, úspora energie ale nijak velká nebude.
Čtěte dál
|
 |
Nový uranový důl na Vysočině?
Hrozba nového uranového dolu v okolí Brzkova a Polné na Českomoravské vysočině se přiblížila. Ministr průmyslu Mládek po sfárání do končícího dolu v Dolní Rožínce prohlásil, že je potřeba činit kroky směřující k otevření dalšího dolu v cca 35 km vzdálené lokalitě. Rozhodnout podle ekonomické situace na trhu uranu ale má až příští vláda, dnes by to bylo moc očividným tunelem na státní rozpočty.
Čtěte dál
|
 |
Tisíce lidí požadovaly budoucnost bez uhlí
Osm kilometrů měřil lidský řetěz, jenž 23. srpna 2014 symbolicky propojil dvě obce ohrožené těžbou hnědého uhlí – německou obec Kerkwitz a polskou Grabici, ležící asi 100 km od českých hranic. Sedm a půl tisíce lidí, včetně 250 Čechů, tímto způsobem podpořilo tisíce obyvatel německo-polské Lužice, kterým hrozí ztráta domova kvůli novým povrchovým dolům.
|
|