V současné době má asociace 250 členů, z toho je 135 registrovaných online.

Chytrá energie č.4/2017 - 23.10.2017..........

 

Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, prohlédněte si jej zde.
CHYTRÁ ENERGIE
Newsletter č. 4/2017 - 23. října 2017

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

patrně nejdůležitější zprávou roku 2017 pro obnovitelné zdroje energie v České republice je informace o tom, že Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo pracovat na novele zákona o podporovaných zdrojích, jejímž výsledkem má být obnovení podpůrného schématu pro nové instalace OZE na výrobu elektřiny. Jde nepochybně o velkou příležitost ke změně nevyhovujícího stavu, kdy globální energetická jednička u nás od roku 2013 trvale stagnuje.

Vzhledem k tomu, že ještě na konci loňského roku nechtěl tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek o podporách pro nové obnovitelné zdroje ani slyšet, jde nepochybně o významný pokrok. Nemůžeme ovšem jásat dříve, než bude nový systém podpor schválen. Zatím nelze posoudit, zda předložená novela zákona skutečně zajistí restart obnovitelných zdrojů.

Podle informací z ministerstva průmyslu bude podpora obnovitelných zdrojů postavena na aukcích, což není nijak překvapivé. Tento princip preferuje Evropská komise v aktuálním návrhu směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů a země jako Německo a Francie jej zkoušejí v praxi. Cílem aukcí je snížit náklady na podporu obnovitelných zdrojů pomocí soutěže o minimální garantovanou cenu.

Úředníci a posléze poslanci by ovšem měli brát v potaz, že sázka na aukce sama o sobě nemusí problém stagnujících obnovitelných zdrojů vyřešit. Může se totiž stát, že vysoutěžené projekty zůstanou jen na papíře. Aukční systém také výrazně zvýhodňuje velké hráče. Energetická firma s desítkami záměrů má daleko lepší možnosti, než obec, která chce soutěžit s jednou větrnou elektrárnou. Evropa zatím optimální model aukcí hledá, nelze je tedy jednoduše převzít od úspěšných zemí.

Pro rozvoj obnovitelných zdrojů je jednoznačně vhodné využít možnost výjimky z aukcí pro malé zdroje, kterou evropská pravidla připouštějí. Výjimky spočívají v tom, že zdroje do určité velikosti mohou dál využívat známá schémata podpory, například zelený bonus. Podle dosavadních zkušeností ze zemí s rozvinutými obnovitelnými zdroji jsou výjimky lepším nástrojem než pokusy zvýhodnit malé hráče pomocí zvýhodnění při aukcích. Využití osvědčených modelů je právě tou medicínou, které český obnovitelný sektor potřebuje.

Karel Polanecký, Hnutí DUHA    

KategorieENERGETICKÁ POLITIKA

 

Tempu globálního růstu obnovitelných zdrojů jádro nestačí

Globální srovnání aktuálního rozvoje odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky přináší  letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report. Jako měřítko přitom využívá tři parametry – objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.

Číst dál

KategorieKLIMA

 

Ministři odhlasovali snižování emisí, které žádné snížení nepřinese

V pátek 13. října se v Lucemburku konalo setkání Rady ministrů, na kterém ministři životního prostředí členských zemí (v českém případě náměstek Jan Kříž) jednali o novelizaci nařízení o sdílení úsilí (tzv. Effort Sharing Regulation či ESR). Effort Sharing Regulation je jedním ze dvou základních stavebních kamenů klimatické politiky EU a důležitým nástrojem k dosažení cílů Pařížské dohody (kterou již jako poslední stát EU ratifikovala i Česká republika). V rámci ESR jsou pro členské státy nastaveny závazné cíle pro snižování emisí skleníkových plynů v sektorech, které nejsou obsaženy v EU ETS, tedy např. doprava, zemědělství, domácí vytápění či odpady, které dohromady představují téměř 60 % emisí celé EU.

Číst dál

KategorieKLIMA

 

V Bonnu se budou připravovat pravidla pro Pařížskou dohodu

Přesně rok po vstupu Pařížské dohody o ochraně klimatu v platnost se přes vyčerpávající obstrukce několika poslanců stane 4. listopadu jejím formálním členem také Česká republika. Bezprostředně poté začne v německém Bonnu pod vedením malého ostrovního státu Fidži další kolo mezinárodních jednání OSN, s hlavním úkolem připravit pravidla pro naplňování dohody. Podle schváleného harmonogramu mají být hotová příští rok.

Číst dál

KategorieATOM

 

Slabiny uchazečů o výstavbu reaktorů v České republice: zpoždění, zdražení, zrušení projektů

Aliance pro energetickou soběstačnost, Calla a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung představily novou publikaci emeritního profesora Stephena Thomase (University of Greenwich, Velká Británie) "Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR", která přináší unikátní přehled stavu aktuálně rozestavěných jaderných elektráren po světě. Publikace se zaměřuje především na technologie, které mohou být ve hře pro uvažovanou výstavbu nových jaderných reaktorů v České republice. Srovnáním situace na reaktorových staveništích profesor Thomas dochází k závěru, že naprostou většinu projektů v Evropě, USA, Číně nebo Rusku provází zásadní zpoždění, technologické problémy a růst konečné ceny.

Číst dál

KategorieFOSILNÍ ZDROJE

 

Valnou hromadu ČEZ napadl akcionář žalobou

 

 

Na poslední valné hromadě společnosti ČEZ 21. června 2017 byly mj. schváleny nové stanovy. Tento krok v závěru září napadl akcionář ČEZ a vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský žalobou podanou u Městského soudu v Praze. Poukazuje na to, že změna stanov byla schválena v rozporu s platnou Státní energetickou koncepcí. Vědomé ignorování státní energetické koncepce ze strany státu (tedy majoritního akcionáře) je podle něj v rozporu s dobrými mravy, což je podle podle zákona o obchodních korporacích jedním z možných důvodů ke zrušení usnesení valné hromady soudem.

Číst dál