V současné době má asociace 250 členů, z toho je 155 registrovaných online.

AMPER Review č.1/2022

 Rusko oznámilo, že neplánuje žádné aukce na plyn v Evropě a obavy o dodávky tak přetrvávají.

Přesto ale korekce z minulého týdne nevydržela a aktuálně už třetí den zažíváme výrazný pokles cen energetických komodit. Hlavní příčinou je příznivější (teplejší) výhled počasí v Evropě a také padající ceny LNG v Asii, které měly být důvodem očekávané korekce. Pokles LNG v Asii je důsledkem toho, že si Čína, která loni zažila extrémní zimu a v létě extrémní vedra (obojí jí stálo extrémní spotřebu plynu), připravila zásoby na stejný extrém a ten zatím nepřichází a i zde se předpovědi teplot spíš posouvají směrem vzhůru.

Stále může přijít extrémně studený únor (ať už u nás nebo v Asii) a ceny tím opět porostou. Nicméně pokud stávající teplé počasí (a jeho výhled) vydrží, resp. v případě „normální zimy“ je zřejmé, že LNG v Evropě dokáže dostatečně tlačit na cenu i bez ruských dodávek.

Pokud by k obnovení dodávek z Ruska navíc došlo, propad cen může přejít ve volný pád.

Zafixované ceny elektřiny a plynu i rostoucí ceny základních materiálů ale mohou dusit průmysl a snižovat spotřebu po zbytek roku. Což by mohlo vytvářet další tlak na pokles ceny. Nicméně extrémně nízkým cenám z minulého roku budou stále bránit poloprázdné evropské zásobníky. Nehledě na to, že růst inflace může vytvářet tlak na zvedání úrokových sazeb centrálních bank (hlavně FEDu), což opět nebude nahrávat růstu spotřeby. 

 

Přílohou celý Review s grafy a přehledem zpráv...

zdraví

Alena Adamová

PřílohaVelikost
amreview-.1.2022.pdf90.16 KB