V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

"Zelené" elektrárny: Stát dotuje jejich výrobu proudu, časem je možná i odpojí..............

 

 
Kolínský poslanec přišel s pozměňovacím návrhem, který žádá výjimku ze snižování dotací pro elektrárny s kapacitou nad 20 megawattů.
reklama
<!-- BBmedia one2many Pozice: ihned.cz(2059) / Zpravodajstvi Ekonomika(5) / Full banner 468x60 - 468x300(6) / (7) -->
Měl by stát omezit dotace na sluneční elektrárny?
89%
11%
další anketyHlasovalo 1364 čtenářů

<!--l version="1.0" encoding="WINDOWS-1250" noxml="html-->

Vládní tažení proti boomu solárních elektráren se komplikuje. Tento týden se poslanci chystají schválit novelu zákona o obnovitelných zdrojích, čímž umožní snížit státní podporu pro sluneční energetiku. Vláda tlačí na přijetí zákona kvůli tomu, že by jinak neúnosně vzrostly náklady na podporu sluneční energie, a tím i ceny elektřiny.

Je ale možné, že se omezení nedotkne největších projektů, za nimiž stojí silné firmy jako ČEZ či Czech Coal. Velkým investorům vyrazil na pomoc kolínský poslanec ODS Ondřej Plašil. Připravil pozměňovací návrh, podle nějž by se lednové snížení ceny netýkalo elektráren s kapacitou nad 20 megawattů, dokončených do dubna příštího roku. Zvýhodněné výkupní ceny jsou zajištěny vždy na 20 let.

Státní podpora by tak od příštího ledna prudce klesla pouze drobným investorům, kteří si instalují panely na střechy domků nebo výrobních hal. To je v rozporu s evropským trendem. V zahraničí směřují dotace spíše k malým solárním investicím, nikoliv k obřím stavbám na orné půdě. Například Německo stavbu solárních panelů na polích zakázalo.

„Můj pozměňovací návrh je potřebný,“ komentoval Plašil včera svou iniciativu prostřednictvím SMS. Státní úředníci ho ovšem nechápou. „Když návrh projde, jako bychom pro snížení podpory solárních zdrojů neudělali nic,“ říká šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. „Návrh by znamenal pravý opak ke snaze omezit solární boom,“ dodává Miroslav Vrba, výkonný šéf společnosti ČEPS. Stabilitu rozvodné soustavy, za niž ČEPS zodpovídá, ohrožují nejvíce právě velké projekty.

Šéf hospodářského výboru sněmovny Oldřich Vojíř ale návrhu svého stranického kolegy rozumí: „Jde jen o to, aby velcí investoři, kteří už své projekty začali chystat, je stihli dokončit podle původních podmínek. Jinak by jim hrozilo znehodnocení vynaložených investic a možná i arbitráže,“ tvrdí. Dosud není jasné, zda Plašilův návrh sněmovnou projde.

V Česku zatím nestojí jediná solární elektrárna s kapacitou vyšší než 20 megawattů, chystá se jich však hned několik. Jen ČEZ na dvou takových projektech pracuje a o třetí se zajímá.