V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Informace pro výrobce elektřiny-připomenutí některých postupů při dodávce vyrobené ele do E.ON Energie,a.s., případně samofakturace

Informace pro výrobce elektřiny

Informace pro výrobce elektřiny
Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky výrobců elektrické energie a doplnili je o užitečné dokumenty ke stažení.

Užitečné informace pro výrobce elektřiny

Přinášíme vám nejdůležitější informace a přehled změn, které souvisí s novým zákonem č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie.

Další často kladené dotazy je možno nalézt na stránkách Energetického regulačního úřadu.

1. Co se s novým zákonem o podporovaných zdrojích energie mění?

Zákonem č. 165/2012 Sb. se mění celý systém podpory výroby elektřiny z podporovaných zdrojů. Nově se zavádí podpora biometanu a výroba tepla z obnovitelných zdrojů energie. Dále mění způsob financování podpory.

2. Jaké jsou formy podpory podle nového zákona?

Podle nového zákona č. 165/2012 Sb. existují pro zdroje nově uvedené do provozu po 1. lednu 2013 rovněž dva režimy podpory jako podle dosavadní právní úpravy, a to forma výkupních cen nebo zelených bonusů. Zelené bonusy se nově budou poskytovat v ročním nebo hodinovém režimu.

Práva na podporu ve formě výkupních cen nebo zelených bonusů mohou nadále využívat i stávající výrobci elektřiny, tedy výrobci elektřiny, kteří uvedli výrobny elektřiny do provozu do konce roku 2012.

3. Jaký výrobce může uplatnit právo na podporu formou výkupních cen/povinného výkupu?

V případě nových výrobců elektřiny si podporu formou výkupních cen může zvolit pouze výrobce vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů ve výrobnách o instalovaném výkonu do 100 kW nebo v případě malých vodních elektráren do 10 MW. Pro jiné způsoby výroby elektřiny se tato forma podpory neuplatní.

4. V jakých případech může výrobce uplatnit právo na podporu formou zelených bonusů?

Každý výrobce, který podle zákona č. 165/2012 Sb. může uplatnit právo na podporu formou výkupních cen, si může jako alternativní formu podpory vybrat podporu formu zelených bonusů. Podpora formou zelených bonusů se dále vztahuje na všechny ostatní případy výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Právo na podporu formou zeleného bonusu se vztahuje rovněž na elektřinu vyrobenou z druhotných energetických zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla.

5. Jaké režimy zelených bonusů se budou nově rozlišovat a jaký je mezi nimi rozdíl?

Zelené bonusy se nově budou poskytovat v ročním nebo hodinovém režimu. Roční zelené bonusy stanoví Energetický regulační úřad v konkrétní výši pro následující kalendářní rok a jsou obdobou zelených bonusů poskytovaných podle dosavadního zákona. Výše hodinových zelených bonusů bude odvozena od tržní ceny elektřiny na denním trhu, a proto se jejich výše bude každou hodinu měnit.

6. Pro jakého výrobce je určena podpora formou ročních zelených bonusů?

Podpora formou ročních zelených bonusů přísluší výrobci, který bude vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů energie ve výrobně s instalovaným výkonem do 100 kW nebo při využití biologicky rozložitelné části komunálního odpadu. Podpora formou ročních zelených bonusů se dále vztahuje na elektřinu vyrobenou spoluspalováním obnovitelného a neobnovitelného zdroje, elektřinu vyrobenou ve vysokoúčinné kombinované výrobě elektřiny a tepla a elektřinu vyrobenou z druhotných zdrojů.

7. Pro jakého výrobce je určena podpora formou hodinových zelených bonusů?

Podpora formou hodinových zelených bonusů náleží výrobci vyrábějící elektřinu ve výrobně využívající obnovitelné zdroje s instalovaným výkonem nad 100 kW, s výjimkou výroby elektřiny při využití biologicky rozložitelné části komunálního odpadu nebo vyrobenou spoluspalováním obnovitelných a neobnovitelných zdrojů.

8. Vztahují se nové formy podpory a jejich omezení pro určité způsoby využívání podporovaných zdrojů i na výrobce již vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů?

Ne. Výrobci, který uvedl výrobnu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie do provozu do konce roku 2012, resp. před 1. lednem 2013, zůstává i nadále zachována možnost výběru mezi podporou ve formě výkupních cen nebo zelenými bonusy, i kdyby se na nové zdroje taková forma podpory již nemohla uplatnit.

Výrobci elektřiny, který vyrábí elektřinu ve výrobně uvedené do provozu do konce roku 2012, zůstává nadále zachováno právo na výběr formy podpory, tj. výběr mezi výkupními cenami nebo úhradou zeleného bonusu. Pokud si takový výrobce zvolí podporu formou zelených bonusů, vždy může využít podpory v režimu ročních zelených bonusů. Nadto jedná-li se o takovou výrobu elektřiny, pro kterou by zákon novému výrobci přiznával právo na podporu pouze v režimu hodinových zelených bonusů, může si výrobce místo ročního zeleného bonusu zvolit i podporu v režimu hodinového zeleného bonusu.

9. Bude zachována výše podpory pro výrobny již uvedené do provozu?

Ano. Zákon č. 165/2012 Sb. výslovně stanoví, že pro elektřinu vyrobenou ve výrobně uvedené do provozu do 31. prosince 2012 je Energetický regulační úřad povinen stanovit podporu tak, aby její celková výše odpovídala postupům pro stanovení výše výkupní ceny podle dosavadních právních předpisů. Zákonná garance návratnosti investice pro již realizované výrobny elektřiny a zachování výše výnosů na jednotku vyrobené elektřiny tak podle dosavadní právní úpravy zůstává zachována.

10. Zůstala zachována povinnost úhrady odvodů z elektřiny ze slunečního záření?

Ano. Předmětem odvodu je i nadále elektřina vyrobená ze slunečního záření v období od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2013 v zařízení uvedeném do provozu v období od 1. ledna 2009 do 31. prosince 2010. Povinnost odvodů se tak nevztahuje na elektřinu vyrobenou ve výrobnách nově uváděných do provozu ani ve výrobnách uvedených do provozu po 31. prosinci 2010. Od odvodu je naproti tomu osvobozena elektřina vyrobená ve výrobně s instalovaným výkonem do 30 kW.

11. Co je to decentrální výroba a jak bude podporována?

Decentrální výrobou elektřiny se rozumí výroba elektřiny ve výrobně nepřipojené do přenosové soustavy, ale do soustavy distribuční. Zákon č. 165/2012 Sb. nově zavádí podporu této výroby elektřiny.

Od 1. ledna 2013 má právo na podporu decentrální výroby elektřiny každý výrobce, jehož výrobna elektřiny je připojená do distribuční soustavy. Podpora se poskytuje ve formě bonusu, což je obdoba ročního zeleného bonusu pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie či pro elektřinu vyrobenou v kombinované výrobě elektřiny a tepla.

Předmětem podpory je však pouze taková elektřina, kterou výrobce vyrobil ve výrobně, pro kterou uplatnil právo na podporu ve formě zelených bonusů, a kterou dodal do distribuční soustavy.

12. Kdo bude povinným subjektem k úhradě podpory výrobcům?

Nově bude od výrobců elektřinu vykupovat a za vykoupenou elektřinu hradit výkupní ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem tzv. povinně vykupující. Zelené bonusy bude výrobcům hradit operátor trhu. Operátor trhu bude povinným k úhradě jak zelených bonusů v režimu ročních bonusů, tak i v režimu hodinových zelených bonusů.

13. Jaký subjekt bude hradit podpory pro ostatní podporované zdroje?

Operátor trhu bude vedle podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů ve formě zelených bonusů rovněž výrobcům hradit zelené bonusy za elektřinu vyrobenou v kombinované výrobě elektřiny a tepla, dále za biometan a teplo vyrobené z obnovitelných zdrojů. Rovněž bude výrobcům hradit bonusy za elektřinu z tzv. decentrální výroby elektřiny.

14. Kdo je tzv. povinně vykupujícím?

Povinně vykupujícím je obchodník s elektřinou určený zákonem nebo vybraný Ministerstvem průmyslu a obchodu. Nejméně pro roky 2013 a 2014 bude povinně vykupujícím tzv. dodavatel poslední instance, kterým je:

  • společnost E.ON Energie, a.s. pro vymezené území provozovatele regionální distribuční soustavy E.ON Distribuce, a.s. (území jižních Čech a jižní Moravy)
  • společnost ČEZ Prodej, s.r.o. pro vymezené území provozovatele regionální distribuční soustavy ČEZ Distribuce, a.s. (území západních, středních, severních a východních Čech a sever Moravy)
  • společnost Pražská energetika, a.s. pro vymezené území provozovatele regionální distribuční soustavy PREdistribuce, a.s. (území Hlavního města Prahy).

Výrobce bude uzavírat smlouvu o povinném výkupu/dodávce elektřiny s výše uvedeným povinně vykupujícím podle vymezeného území, ve kterém se jeho výrobna nachází.

15. Jaký subjekt vykonává činnosti operátora trhu?

Operátorem trhu pro energetická odvětví je společnost OTE, a.s. Operátor trhu bude povinným k úhradě jak zelených bonusů v režimu ročních bonusů, tak i v režimu hodinových zelených bonusů. Jediným akcionářem ve společnosti OTE, a.s. je Česká republika. Další informace o tomto subjektu je možné získat na www.ote-cr.cz.

16. Co se stane se smlouvou o podpoře sjednanou s provozovatelem distribuční soustavy, jejímž předmětem je výkup elektřiny?

Smluvní vztah, který mezi výrobcem a provozovatelem distribuční soustavy vznikl na základě smlouvy o podpoře výroby elektřiny sjednané podle dosavadních právních předpisů, ke dni 31. prosince 2012 zaniká.

Proto pokud bude chtít výrobce využívat i v roce 2013 podporu formou výkupních cen, bude povinen sjednat novou smlouvu s povinně vykupujícím. Pokud výrobce nesjedná do 31. prosince 2012 novou smlouvu o povinném výkupu, nebude moci od 1. ledna 2013 dodávat povinně vykupujícímu elektřinu a na vyrobenou elektřinu nebude moci uplatnit nárok na podporu. Pokud výrobce dodá do elektrizační soustavy elektřinu bez smlouvy o povinném výkupu sjednané s povinně vykupujícím, bude se jednat o neoprávněnou dodávku elektřiny a takto vyrobená a do soustavy dodaná elektřina není předmětem podpory.

17. Co se stane se smlouvou o podpoře sjednanou s provozovatelem distribuční soustavy, jejímž předmětem je úhrada zelených bonusů?

Pokud výrobce za dosavadní právní úpravy sjednal s provozovatelem distribuční soustavy smlouvu, jejímž předmětem byla ujednání o úhradě zeleného bonusu, jeho splatnosti atd., zaniknou tyto smluvní závazky ke dni 31. prosince 2012.

Podle nové právní úpravy není podmínkou pro úhradu zeleného bonusu sjednání smlouvy o úhradě zeleného bonusu. Výrobci vznikne (za splnění dalších zákonných předpokladů, jako je např. registrace podpory nebo skutečnost, že elektřina nebude dodávaná do elektrizační soustavy neoprávněně) nárok na úhradu zeleného bonusu na základě vykázání výroby elektřiny operátorovi trhu formou elektronického výkazu.

18. Existují nějaké společné předpoklady pro uplatnění práva na podporu?

Jak v případě podpory formou výkupních cen, tak i v případě podpory formou zelených bonusů, je nezbytné registrovat formu podpory u operátora trhu. Podpora elektřiny z podporovaných zdrojů se podle zákona nevztahuje na elektřinu z podporovaných zdrojů v případě neoprávněné dodávky elektřiny do elektrizační soustavy podle energetického zákona.

Výrobce, který bude uplatňovat právo na podporu ve formě zelených bonusů, tedy sice nebude sjednávat s operátorem trhu smlouvu o úhradě zelených bonusů, ale pro vyrobenou elektřinu, kterou výrobce nespotřebuje nebo mimo elektrizační soustavu nedodá ke spotřebě jiným subjektům, bude povinen sjednat smlouvu o dodávce elektřiny s některým z účastníků trhu. V opačném případě by se jednalo o neoprávněnou dodávku elektřiny podle energetického zákona, na kterou se podpora nevztahuje.

V případě podpory formou zelených bonusů je zákonným předpokladem pro úhradu zelených bonusů vykázání vyrobené elektřiny operátorovi trhu formou elektronického výkazu. Rovněž v případě podpory formu výkupních cen budou naměřené údaje o vyrobené a dodané elektřině evidovány a povinně vykupujícímu poskytnuty až poté, co výrobce elektřiny vykáže operátorovi trhu údaje o výrobě a spotřebě elektřiny v předávacím místě výrobny. Výrobce bude vykazovat údaje o výrobě a spotřebě elektřiny v předávacím místě prostřednictvím elektronického výkazu přímo v systému operátora trhu.

19. Bude stávající výrobce povinen registrovat podporu i pro rok 2013?

Ne. Pro rok 2013 provede výjimečně registraci formy podpory provozovatel regionální distribuční soustavy. Provozovatel regionální distribuční soustavy provede registraci formy podpory u operátora trhu pro ty výrobce a zaeviduje u operátora trhu identifikační údaje těch výrobců, kteří u něho pro období do konce roku 2012 uplatňovali nárok na úhradu podpory podle dosavadní právní úpravy.

20. Jak má postupovat výrobce, který bude chtít pro rok 2013 změnit formu podpory?

Pokud výrobce hodlá změnit uplatňovanou formu podpory, musí změnu formy podpory oznámit provozovateli distribuční soustavy, u kterého dosud uplatňuje právo na podporu. Z důvodu bezproblémového přechodu na nový systém podpory a povinnost provedení registrace podpory pro rok 2013 u operátora trhu ještě provozovatelem distribuční soustavy je nezbytné, aby výrobce oznámil provozovateli regionální distribuční soustavy změnu formy podpory pro rok 2013 nejpozději do 30. listopadu 2012. Pokud výrobce neoznámí provozovateli regionální distribuční soustavy změnu formy podpory v dostatečném předstihu, provozovatel regionální distribuční soustavy zaregistruje u operátora trhu výrobci pro rok 2013 automaticky tu formu podpory, kterou výrobce uplatňoval v roce 2012.

21. Kdo uhradí výrobci podporu za prosinec 2012?

Stávající výrobce by měl uplatnit nárok na úhradu podpory za rok 2012 u provozovatele regionální distribuční soustavy, u kterého dosud uplatňoval právo na podporu, a to do 5. ledna 2013. V takovém případě jim bude podpora vyplacena v obvyklém termínu se splatností podle stávající smlouvy. Pokud by výrobce tak neučinil ani do 28. února 2013, bude muset dále uplatňovat nárok na úhradu podpory za rok 2012 již u operátora trhu.

22. Proč má výrobce získat přístup do systému OTE, a. s.?

Přístup do centrálního systému OTE, a. s. (CS OTE) musí výrobce získat proto, aby mohl vyplňovat výkazy o výrobě, na základě kterých mu bude vyplácena podpora (zároveň výkazy slouží pro určení lokální spotřeby). Výrobce pro tyto účely musí být v systému řádně registrován. Je v zájmu výrobce, aby registrovaná data v CS OTE byla správná, jde například o bankovní účet pro příjem podpory a další identifikační údaje.

23. Jak má výrobce získat přístup do systému OTE, a. s.?

Výrobce si bude muset zajistit certifikát a určit osobu, která bude s OTE komunikovat. OTE, a.s. podporuje certifikáty od certifikačních autorit:

Doporučeným typem certifikátu je komerční osobní certifikát společnosti PostSignum s uvedením IČ (www.postsignum.cz/postup_pro_ziskani_certifikatu.html)

V případě, že výrobce vlastní certifikát PostSignum, je nutné zjistit, zda obsahuje IČ (pokud ne, je nutné si zařídit datovou schránku). Datovou schránku je nutné zajistit vždy při využití certifikátu I.CA. V případě využití kvalifikovaného certifikátu bude jeho funkčnost stejná jako u komerčního, v některých případech však nebude jeho použití v souladu se zákonem o elektronickém podpisu.

24. Kdy se má výrobce registrovat u OTE, a. s.?

Pokud daný výrobce dostává již podporu od provozovatele distribuční nebo přenosové soustavy, pak bude jeho registrace v centrálním systému OTE, a. s. předmětem migrace kmenových dat od tohoto provozovatele (název/jméno, IČ, adresa, bankovní spojení, číslo licence na výrobu, technická data zdroje a další).

Po migraci kmenových dat do CS OTE bude muset každý výrobce dokončit registraci vyplněním pdf registračního formuláře (kontrola a doplnění migrovaných dat). Formulář bude veřejně přístupný od 1. 12. 2012 na internetových stránkách OTE. Pro bezproblémové čerpání podpory za leden 2013 je doporučeno dokončit registrační proces do 31. 1. 2013.

Více informací o registraci na: www.ote-cr.cz/poze/informace

25. Co je „portál samofakturace“?

Jedná se o internetovou aplikaci sloužící ke zjednodušení a urychlení činností týkajících se fakturace elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

26. Jak se stát uživatelem „portálu samofakturace“?

Ze strany společnosti E.ON dochází k průběžnému výběru a následnému oslovování jednotlivých výrobců. V případě, že jste zatím nebyli osloveni a máte zájem tuto službu využívat, kontaktujte nás na:

Naši pracovníci ověří, zda je možné vyhovět vaší žádosti. Pokud budou splněny všechny předpoklady pro vaše zařazení, zašleme vám dodatek ke smlouvě s dalšími instrukcemi.

27. Co se s využíváním samofakturace změní?

Vaše faktury již nebudete muset zasílat poštou. Vše proběhne elektronicky.

Vzhledem k tomu, že data o dodávce z elektroměru máme k dispozici nejdříve 5. pracovní den v měsíci, lze spustit proces samofakturace až po tomto termínu. Nabízíme vám ale zkrácení doby splatnosti faktur na pouhých 10 dnů od data vystavení faktury.

<!--{14025690230315}-->


Kontakt


 

E.ON Energie, a.s.
F. A. Gerstnera 2151/6
370 49 České Budějovice
T + 420-387 86-86 86
F + 420-387 86-59 50

Návod k obsluze elektroměru



 

 

 



 

 



<!--{14025690230316}-->