V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

Chytrá energie - vláda schválila plán na podporu zelené energie.....

 

Dobrý den, dovolujeme si Vám zaslat třetí číslo elektronického zpravodaje Chytrá energie.
Pokud jste dostali zpravodaj přeposlaný a přejete si jej dostávat přímo na Váš e-mail, registrujte se zde.
Upozornění: Zpráva obsahuje externí obrázky, pokud se Vám nezobrazují správně, prohlédněte si ji ve Vašem prohlížeči.
Newsletter
Newsletter září 2010 :: chytraenergie@hnutiduha.cz
Úvodník
Ovzduší a klima – dvě strany téže mince?
Nová vláda si dala za úkol, že vyčistí smog ve vzduchu, (zejména) na Ostravsku. Pro místní lidi má ministr životního prostředí už i řešení: dotace na nákup čistých technologií pro podniky, zateplení budov, podporu centrálního vytápění, nové územní emisní stropy, možnost vyhlásit nízkoemisní zónu v obcích či přechod na čistou dopravu, jako je CNG nebo elektromobily.

Hlavní zdroje smogu a skleníkových plynů jsou tytéž: energetika, hutnictví, doprava. Ale koordinovaný postup proti oběma těžkým problémům u nás zatím neexistuje. Pavel Drobil s ním má navíc velký ideologický problém, protože MŽP musí být „úřad, ve kterém ministr věnuje svou energii a čas například zlepšení ovzduší na Ostravsku, a ne svatému boji za klimatologické náboženství...“ Ale Drobilovi navzdory opatření na vyčištění ovzduší často pomohou i se snižováním emisí skleníkových plynů a vice versa. Jde například o navrhované zateplování domů či opatření v dopravě.

Efektivní technologie, kogenerace - společná výroba elektřiny a tepla - nebo náhrada uhlí a ropy zemním plynem či obnovitelnými zdroji redukují emise, které škodí zdraví, i ty, jež mění globální klima. Neplatí to vždy. Ale přínosy jsou slibné: snížení emisí skleníkových plynů v průmyslových zemích o 20 % by znamenalo také 30% pokles emisí síry a 10-15% pokles emisí dusíku a mikročásticemi prachu.

Klára Sutlovičová, CDE
Energetická politika
 
Vláda schválila plán na podporu zelené energetiky. Česká republika má do roku 2020 pokrývat 13 procent své spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Programu však chybí něco důležitého: konkrétní návrhy, které by umožnily, aby plán nezůstal pouze na papíře.
Obnovitelné zdroje
 
Google podporuje čisté zdroje elektřiny. V červenci uzavřela společnost smlouvu na odběr elektřiny pro příštích dvacet let ze 114megawattového větrného parku v americkém státě Iowa.
Energetická efektivita
 
Vysoce účinné rekonstrukce budov přinesou Maďarsku desetitisíce nových pracovních míst, sníží emise a sníží dovoz plynu. Zateplení 250 tisíc bytů ročně by srazilo spotřebu tepla o 85 % do roku 2030.
Jaderná energetika
 
Aktuální odhad ceny Evropského tlakovodního reaktoru (EPR) ve francouzském Flamanville se vyšplhal na 5 miliard eur. Projekt jde ve stopách stavby stejného typu jaderné elektrárny ve Finsku, která se prodražila na dvojnásobek původní smluvní ceny.
Jaderná energetika
 
Ekologické organizace připravily sadu připomínek k dokumentaci, kterou ČEZ připravil pro hodnocení vlivů nových temelínských reaktorů na životní prostředí (proces EIA). Riziko spatřují v jednostranném směřování energetiky s orientací na obří zdroje a vysokou spotřebu energie, místo postupné modernizace, efektivní průmyslové výroby s menší spotřebou energie a cílených impulsů, které srazí import paliv i účty za energii. Chybou je také podcenění ekonomického rizika záměru.
Jaderná energetika
 
Generální ředitelé čtyř německých energetických gigantů hrozí odstavením atomových elektráren v případě, že by vláda pokračovala s prosazováním plánu na zavedení daně z jaderného paliva. Přitom dosud tvrdě bojovali za prodloužení životnosti reaktorů.
Ropná problematika
 
Globální porovnání vychází nemilosrdně v neprospěch fosilních paliv: uhelná a plynová energetika a zdroje dostaly z veřejných zdrojů 557 miliard dolarů. Dotace na obnovitelné zdroje jsou dvanáctkrát menší než státní podpora na uhelnou a plynovou energetiku. Spočetla to analýza, kterou publikovala renomovaná finanční agentura Bloomberg.
Uhelná energetika
 
Nová legislativa, kterou připravuje Evropská unie, srazí spotřebu nafty v nových lehkých užitkových vozech. Bude však záležet na přijatých limitech. Při dobře nastavených parametrech může být pokles dovozu ropy do unie až o 16 procent.
Klima
 
Ředitelé a členové představenstev velkých firem jako Vodafone, Tesco, Nestlé, Allianz či Lloyds a dalších 22 nadnárodních korporací vyzvali EU, aby neotálela s přechodem na nízkouhlíkové čisté technologie.
Události
 
UDRŽITELNÁ ENERGIE A KRAJINA - mezioborová konference
Logo Hnutí DUHALogo CallaLogo GreenpeaceLogo VeronicaLogo CDE