V současné době má asociace 250 členů, z toho je 146 registrovaných online.

Chytrá energie....................

 
 
Čistá energie spojuje svět, Česko zatím váhá
Aktuality - říjen 2010
Pondělí, 25 Říjen 2010 10:46

V létě odstartovala společná iniciativa 24 států, jejímž cílem je urychlit přechod na čisté zdroje. Na úvodní setkání navazuje řada programů: energetická efektivita, chytré sítě, obnovitelné zdroje, elektromobily a technologie zachytávání uhlíku. Výstupy z nich nabídnou zapojeným státům konkrétní opatření, která podpoří hospodářský růst a zároveň srazí emise.

Pracujeme společně

Vznik mezinárodní platformy iniciovaly Spojené státy v čele s tamním ministrem energetiky Stevenem Chu. Ministři, kteří se zúčastnili úvodní konference „Clean Energy Ministeral Meeting“, zastupovali státy patřící mezi největší světové spotřebitele energie. Dorazili například představitelé z Belgie, Číny, Dánska, Evropské komise, Finska, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Norska, Španělska, Švédska nebo Spojeného království. Jednání se bohužel nezúčastnil zástupce České republiky.

„Na summitu ministrů o čisté energetice se sešli představitelé z celého světa, aby přijali bezprecedentní kroky k nasazení čistých energetických technologií - od zvyšování energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů, inteligentních sítí po zachytávání uhlíku. Tyto kroky podpoří ekonomický růst, vytvoří pracovní místa a sníží emise skleníkových plynů,“ řekl ministr energetiky USA Chu. „Ukázalo se, že když pracujeme společně, můžeme dosáhnout více, rychleji, než když bude pracovat každý sám.“

Efektivní energetika

První blok pěti aktivit navazujících na konferenci je zaměřen na zvyšování efektivity využití energie. Záměrem je postupné přijetí různých opatření, která povedou k úspoře energie z pěti set středně velkých elektráren do roku 2030.

Jedna z aktivit se zaměřuje na rozvoj super-efektivních zařízení a přístrojů. Státy budou spolupracovat s podniky na rozšíření moderních přístrojů. Motivací k zavedení super-úsporných spotřebičů mohou být například standardy minimální účinnosti, které postupně vytlačí neefektivní přístroje z trhu. Jde zejména o televizory a osvětlení, které celosvětově spotřebují asi 15 % elektřiny v domácnostech. Experti odhadují, že jen zlepšením účinnosti televizí se do roku 2030 uspoří energie asi z 80 středně velkých elektráren.

Další významná iniciativa bude pracovat na vylepšení energetické účinnosti budov a průmyslu. Velké budovy a průmyslové podniky totiž představují přibližně 60 % celosvětové spotřeby energie. Účastníci programu budou sdílet nástroje, školení a osvědčené postupy ke zvýšení energetické efektivnosti. Mezi pilotní účastníky programu patří osm společností s ročním obratem přesahujícím 600 miliard dolarů (například Nissan nebo Walmart Stores) a prestižní vysoká škola Massachusetts Institute of Technology (MIT).

„Výhody programu vycházejícího z konference Čistá energie jsou zejména sdílení zkušenosti se zaváděním různých opatření. Nepůjde o nekonkrétní politické řeči, účast velkých podniků a renomovaných expertů dává programu jasný obsah,“ komentuje výhody Martin Sedlák z Hnutí DUHA. „Česká republika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu asi o polovinu více energie než 15 států staré EU. Příčinou jsou hlavně obstarožní, špinavé technologie v průmyslu a energetice, které pohltí zbytečně mnoho uhlí, plynu a elektřiny. Zkušenosti z efektivních programů by se Česku hodily jako sůl,“ dodává Sedlák.

Jiné iniciativy setkání směřují na chytré sítě. Ty chápe summit ministrů jako nástroj, který bude podporovat růst výroby energie z obnovitelných zdrojů, pomůže spotřebitelům a podnikům lépe měřit a řídit spotřebu energie, zvýší spolehlivost elektrického systému a rychlost zavádění elektromobilů.

Čisté zdroje energie

Druhou část platformy tvoří oblast nazvaná „Dodávky Čisté energie“. Její součástí jsou čtyři iniciativy věnované posílení nízkouhlíkových technologií na světě. Pracovní skupina sluneční a větrné energie a Pracovní skupina biopaliva (agropaliva a biomasa) se zaměří na podporu růstu podílu těchto technologií. V krátkodobém horizontu chce platforma pracovat na zpřístupnění řady ekonomických i potenciálových dat státům a investorům. V dlouhodobém horizontu jsou snahy iniciativy ke zvyšování úrovně vzdělání pracovníků v sektoru čisté energetiky.
K dalším oblastem patří programy na zvyšování dostupnosti energie v rozvojových státech. Řešení jsou založena zejména na solárních a LED technologiích. Iniciativa očekává, že dojde ke zlepšení podmínek pro 10 milionů lidí do pěti let. „Další setkání se uskuteční na jaře 2011. Česko má šanci naskočit a přidat se tak mezi progresivní státy světa,“ poznamenává Martin Sedlák směrem k českému ministerstvu průmyslu.