V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

Vyjádření AHe ČR k otázkám situace v oblasti podpory obnovitelných zdrojů energie v ČR. Vyjádřete se také k níže uvedeným otázkám v komentáři. Děkujeme

 

1.)Jste spokojeni se současným nastavením podpory obnovitelných zdrojů energie v ČR? Kde má tento systém mezery? Co na něm naopak oceňujete?
 
2.)Jak se v průběhu let mění vnímání hydroelektráren ze strany veřejnosti. Roste jejich podpora nebo naopak spíš klesá?
 
3.)Mají v Česku hydroelektrárny ještě velký potenciál pro růst?
 
4.)Jak obecně vnímáte podnikatelské prostředí v Česku? Došlo k jeho zlepšení od vstupu do EU v roce 2004? Má na něj členství v Unii pozitivní vliv?
 
 
Pavel Mádr
 
Redaktor/Editor
-------------------------------------------------
EurActiv.cz
EU-Media, s.r.o.
Rokycanská 247
199 00 Praha 9
Česká republika
 
 
Odpovědi zástupců AHe ČR.
 
Vyjádření:
ad.1.
Nejsme spokojení se současným stavem a to především:
1.Projektová příprava a stavební řízení.
Vydáním stavebního zákona č.183/2006 se podstatně ztížila někde i znemožnila situace v projektové přípravě a stavebního řízení staveb MVE.Dle tohoto zákona musí být součástí územního plánu umístění MVE. Při tvorbě tohoto plánu se zřizovatel( obce) touto problematikou nezabývá a proto případný investor musí zajistit na své vlastní náklady změnu tohoto plánu,což je časově zdlouhavé (až 2 roky)a náročné na prosazení,neboť iniciativa je na vlastním investorovi.
-doporučuji novelou stavebního zákona upravit,aby obnovitelné zdroje energie nemusely být součástí územních plánů a jejich reálnost by byla prověřena v rámci územního řízení pro každý zdroj samostatně.
-nebo,aby při tvorbě územních plánů byla povinnost obcí v rámci své působnosti zajistit formou odborné studie možnost využití území pro výstavbu obnovitelných zdrojů a toto zapracovat do územního plánu.
2.Ze strany státních podniků a Ministerstva zemědělství:
Povodí ..... s.p.
Počátkem roku 2009 byl vydán zákaz pro jakékoliv vyjádření včetně smluvních vztahů v rámci projektové přípravy.Bez těchto dokladů nelze ve stavebním řízení pokračovat. Smlouvy o nájmu pozemků jsou uzavírány na dobu 5 let,výše nájemného se nepožaduje cenou obvyklou,ale podílem na výrobě (v době přípravy a realizace stavby není cena známá), 
což nedává jistotu investorovi do budoucna.
Lesy ČR s.p.
Ceny za pronájem pozemků od roku 2010 se zvýšily až na 30,-Kč/m2
Stát na jedné straně dá podporu formou zelených bonusů(vybraných od občanů tohoto statu) a na druhé straně znevýhodňuje provozovatele obnovitelných zdrojů formou vysokých nájmů za pozemky.Tento stav trvá.
3.Ze strany provozovatelů distribučních sítí.
Provozovatelé distribučních sítí odmítají připojení nových obnovitelných zdrojů.Jako důvod uvádí kapacitu sítí a technické možnosti. Pokud vím,elektrická energie je vyvážena za hranice našeho státu.Obnovitelné zdroje mají nahradit neekologické výrobny, které jsou však stále v provozu.
ad.2
Veřejnost vnímá hydroelektrárny negativně.
ad.3
Hydroelektrárny,oproti větrným a solárním elektrárnám, mají v Česku svoji tradici. V Československu bylo umístěno cca 15.000 elektráren. V dnešní době je jich cca 1600. Již z uvedených čísel vyplývá,že hydropotenciál tu je.
ad.4  
V oblasti výstavby obnovitelných zdrojů vnímám především lobbing v oblasti dříve větrných,nyní solárních elektráren u kterých byl ze strany státu stanoven vysoký zelený bonus. Tímto byly způsobeny problémy s připojováním ostatních zdrojů,včetně stanovení cen pro ostatní druhy obnovitelných zdrojů.Malé vodní elektrárny jsou již na konci.
Pozitivní vliv členství v Evropské unii vnímám pouze v tom, že bez závazku k EU v oblasti obnovitelných zdrojů bychom již neexistovali.
 
 
 
 
1)      ZE STRANY STÁTU
Z důvodu, že státní orgány nedokázaly v loňském, a ani letošním roce koordinovat požadavky jednotlivých ministerstev tak, aby byly v souladu s jeho závazkem vůči EU a zároveň zákonem o podpoře obnovitelných zdrojů.
V loňském roce, v okamžiku vyhlášení II. výzvy dotačního programu ministerstvem průmyslu, obdržela všechna Povodí s. p. příkaz Ministerstva zemědělství okamžitě zastavit vydávání souhlasů k výstavbě MVE a jakýchkoliv majetkových transakcí (prodeje a pronájmy). Tímto krokem zastavilo MZe výstavbu MVE a znemožnilo investorům zažádat o dotace. Tento stav trvá dodnes. V letošním roce byla vyhlášena                1.února  III. výzva dotačního programu k využití OZE. Tento program ČEPS 3. února l. r. zastavil, požádal distribuční společnosti (ČEZ, E.ON, PRE) o pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení obnovitelných zdrojů z důvodu nedostatečné kapacity přenosové soustavy.
Tato situace byla údajně zaviněna chybným rozhodnutím ERÚ o výši podpory fotovoltaických elektráren. Na straně jedné téměř neřešitelná situace s připojováním zdrojů s nejmenší využitelnosti a největším finančním zatížením pro stát, které ve finále zaplatí daňoví poplatníci - koneční zákazníci a na straně druhé téměř absolutní zastavení výstavby nejstaršího a zatím nejstabilnějšího obnovitelného zdroje malých vodních elektráren. Těžko někdo vysvětlí, zda se jedná o podporu obnovitelných zdrojů, či dobře připravené lobby dříve, než se obrátíme na EU o prošetření účelnosti této ,,podpory,, obnovitelných zdrojů v naší republice. Budeme požadovat na naší vládě, aby zřídila úřad, který bude mít dostatek zkušených odborníků a zároveň bude umět koordinovat činnosti všech, kteří se obnovitelnými zdroji zabývají a v budoucnu zabývat budou muset, protože na obnovitelných zdrojích energie totiž závisí budoucnost lidstva a dnes již to není pouhá fráze.
 
 
 
Za Asociaci hydroenergetiků ČR
Ing. Zdeněk Nováček, předseda
Roman Adam, vedoucí HS
 
Králíky dne 13.2.2010
Toto vyjádření zástupců Asociace bylo posláno k zveřejnění na portál EurActiv.cz, který je součástí celoevropské sítě portálů EurActiv.