V současné době má asociace 250 členů, z toho je 144 registrovaných online.

V Česku začíná nová éra jádra. Největší ,,jaderný tendr,, na světě.

 

Fokus: Rekordní soutěž. Rozbíhá se soutěž o to, kdo dostaví Temelín a další elektrárny. V Česku začíná nová éra jádra.         Ekonomika.iHNed.cz, 30.10.2009 
Největší "jaderný tendr" na světě: ČEZ chce dát do jaderných elektráren až 500 miliard 
Dostavba Temelína se může rozjet. Ve 12:00 hodin vypršel termín na podání přihlášek uchazečů o obří zakázku na dodávku nových jaderných reaktorů.
     
Online
Blogy
 
Zatím žádná energetická firma na světě nevypsala soutěž o tak velkou zakázku, jako je dodávka nových jaderných reaktorů pro ČEZ. Ta hledá výrobce nejen pro dva nové bloky v Temelíně. Kromě něho plánuje až tři další reaktory - v Dukovanech a v plánovaných elektrárnách v cizině.
 
Vítěz nebude znám dřív než koncem roku 2011. Jenomže už teď obří projekt budí pozornost.
 
 
Kdo dožene Rusy?
 
 
Za své firmy začínají u českých politiků, členů vlády i úředníků lobbovat mocní státníci.
 
Už před měsícem se ruský vicepremiér Alexandr Žukov přimlouval za Atomstrojexport, minulý týden zase v Praze kvality Westinghousu vychvaloval viceprezident Joe Biden. Tyto tlaky s časem porostou a nejsilnější budou zhruba za rok.
 
Šéf útvaru pro výstavbu jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský tvrdí, že výběr dodavatele je plně v kompetenci firmy. Ve hře ale ani zdaleka nebudou jen cenové či technické parametry.
 
"Úvahy o tom, že by se vzala v potaz jen komerční stránka věci, jsou mimořádně nebezpečné, musíme vidět i geopolitické souvislosti," varuje šéf Strany zelených Ondřej Liška, podle něhož nová technologie nesmí zvýšit energetickou závislost České republiky na Rusku.
 
Podobně mluví i další čelní politici. Přesto je v nadcházející soutěži Kremlem ovládaná ruská firma Atomstrojexport považována za favorita. Velké šance má podle znalců trhu i americký Westinghouse a francouzská Areva, případně Atmea, což je společný projekt Arevy a japonského Mitsubishi . Co favoriti kromě samého reaktoru mohou nabídnout?
 
 
Favorité soutěže
 
AtomstrojWestinghouseArevaMitsubishiAtmeaKHNP
 
 <http://img.ihned.cz/attachment.php/450/22760450/EWQk2Hg5J84FnLpRPvO7d9GIBwVryljT/091030_03d.jpg> Rusové stavěli jaderné elektrárny už v bývalém Československu. Dnešní ruský výrobce reaktorů je dál pod kontrolou státu. Firma Tvel ze stejné skupiny už získala v Česku kontrakt na dodávky jaderného paliva. Rusové budují elektrárny v Bělorusku, Bulharsku, Číně a Indii. Svou nabídku mohou doplnit i výhodným kontraktem na plyn, slibují subdovávky českým firmám. Atomstrojexport však budí obavy kvůli rostoucí energetické závislosti na Rusku.
 
 <http://img.ihned.cz/attachment.php/440/22760440/ist348DFGHJKMNjk6WeghqrxyzSw9ARV/091030_03c.jpg> Americká společnost se podílela již na dostavbě prvních dvou bloků Temelína, po jejich dokončení tam získala kontrakt na dodávku paliva. V příštím roce ji ale vystřídá ruský Tvel. Patří do skupiny japonské Toshiby , desetinu jejích akcií kontroluje kazašský státní podnik Kazatomprom. Nyní staví elektrárny v USA a Číně, žádá o povolení stavět ve Velké Británii. Nabízí subdodávky českým firmám. Lobboval za ni v Praze i americký viceprezident Joe Biden.
 
 <http://img.ihned.cz/attachment.php/460/22760460/ios38BDGKLMOjkl6QWbcgqxy01STUARm/091030_03e.jpg> Francouzský energetický gigant je pod kontrolou státu. V jeho dceřiné společnosti zaměřené na atom vlastní třetinu německý Siemens Areva je nejvýznamnějším evropským hráčem v jaderné energetice. Buduje dvě elektrárny ve Francii a chystá projekty v USA i v Číně. Její elektrárna ve Finsku má ale velké zpoždění a prodražila se téměř o dvě miliardy eur Francie by mohla pomoci Česku pacifikovat protiatomové Rakousko.
 
 <http://img.ihned.cz/attachment.php/470/22760470/hfeKdzuDiQPxg762aAULl9cOwH5nvJG0/091030_03f.jpg> Jedna z největších firem světa má i svou nukleární část. Atomové elektrárny staví hlavně v Japonsku, které je nukleární velmocí. Účast samotných Japonců v českém tendru ale není příliš pravděpodobná. Reaktory, které nabízí, jsou pro Temelín příliš velké. Evropa je navíc území Arevy, s níž má Mitsubishi společný podnik Atmea. Pokud se tedy Japonci přihlásí, pak spíše společně s Francouzi, kteří mohou uplatnit v Česku větší politický vliv
 
 <http://img.ihned.cz/attachment.php/480/22760480/suv458CDEFHIMklPWbeqrx01TUw29ARV/091030_03g.jpg> Společná firma francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries vznikla kvůli tomu, aby firmy spojily síly při vývoji nového typu reaktoru. Ten má výkon 1100 MW, což odpovídá potřebám Temelína, navíc je téměř totožný jako "tisícovky" od Atomstrojexportu a Westinghousu. Samotná Areva nabízí jen velký reaktor 1600 MW. Atmeu lze spolu s Rusy a Američany považovat za favorita.
 
 <http://img.ihned.cz/attachment.php/490/22760490/DaLHC1x9IkeQ2OVcunvtyz58PWUSETbm/091030_03h.jpg> KHNP je dceřinou firmou jihokorejského státního "superČEZu", který v zemi téměř monopolně ovládá vše od stavby elektráren po prodej elektřiny domácnostem. Vyhrát tendr v Evropě by pro Korejce byl průlomový úspěch, soutěžit o Temelín ale pro ně bude těžké. KHNP zatím vybudovala a provozuje čtyři atomové elektrárny v Koreji. Aktivity ale již začíná vyvíjet i v zahraničí.
 
 
 
Jak Rusové, tak Američané už vyhlásili, že v případě svého vítězství dají 50 - 60 procent subdodávek českým firmám. "O podobných možnostech mne už před měsícem ujišťovali ruský vicepremiér i americká chargé d'affaires," líčí ministr průmyslu Vladimír Tošovský.
 
O pravých lákadlech se ale na veřejnosti nemluví. Daleko větší váhu při rozhodování může mít fakt, že státní ruský Atomstrojexport má v zádech sesterské státní podniky, především Gazprom. ČEZ se chystá v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku i dalších státech stavět plynové elektrárny. Dostane-li od Rusů slevu na plyn, bude to vážný argument.
 
 
 
Martin Roman, šéf ČEZ
 
Já chci, aby se dál zvedala hodnota ČEZ. Smysluplné je stavět nové zdroje - Temelín, Dukovany, plynové elektrárny, obnovitelné zdroje - a pořizovat aktiva ve střední Evropě za dobrou cenu.
 
Nabídka má ovšem úskalí: mohla by ještě zvýšit závislost evropské energetiky na ruském plynu. Kdyby Rusové získali kontrakt na nové jaderné bloky, budou navíc dominantním dodavatelem českého plynu i ropy, budou držet z velké části pod kontrolou i jadernou energetiku. I když to lidé z ČEZ vylučují, ruská technologie by mohla při budoucím jednání o dodávkách jaderného paliva zvýhodňovat opět ruskou firmu Tvel, která má se zásobováním ruských reaktorů zkušenost. Právě v Temelíně se ukázalo, že kombinace ruských reaktorů s americkými palivovými články může představovat problém.
 
 
 
Startuje největší „jaderný tendr“ na světě, ČEZ hledá dodavatele reaktorů - čtěte ZDE <http://ekonomika.ihned.cz/c1-38856760-startuje-nejvetsi-jaderny-tendr-na-svete-cez-hleda-dodavatele-reaktoru>
 
Václav Klaus chce ruské firmy v české energetice - čtěte ZDE <http://hn.ihned.cz/c1-38659270-vaclav-klaus-chce-ruske-firmy-v-ceske-energetice>
 
Se slušnou doprovodnou nabídkou mohou přijít i konkurenti. Spolupráce s Westinghousem může být doprovázena pomocí Američanů s českým vstupem do transalpského ropovodu TAL. To by Česku umožnilo vyvázat se alespoň částečně ze závislosti na dodávkách ropy z Ruska. Bez šancí není ani francouzská politika. "Prezident Sarkozy by určitě dokázal přes Evropskou unii zatlačit na Rakousko, aby proti dostavbě Temelína neprotestovalo," řekl HN jeden z expertů na evropský energetický trh.
 
Nejméně šancí dávají odborníci v této fázi uchazečům z Asie, hlavně proto, že v Evropě nejsou s jejich výrobky zkušenosti. Korejská KHNP staví pouze doma, podle zdrojů z ČEZ komunikuje s českými investory zatím nejméně ze všech výrobců požadovaných reaktorů a není vůbec jisté, že má o soutěž zájem. Japonská Mitsubishi kromě domácího trhu dodává jen do USA.
 
 
Cena může narůstat
 
 
 
 
Rekordní soutěž
 
2011
 
Zhruba za rok a půl by ČEZ měl mít definitivní nabídky uchazečů.
Na konci roku 2011 by měl být vybrán vítěz.
 
500 miliard korun
 
Až na takovou částku se může vyšplhat cena celého kontraktu, pokud ČEZ svěří vítězi kromě Temelína i další elektrárny.
 
Při posuzování jednotlivých nabídek budou určitě hrát roli i zkušenosti z právě probíhajících projektů. Ty mohou být varovné: například stavba elektrárny Olkiluoto ve Finsku, kam dodává Areva, se prodražila z původních 3 miliard eur na 5,3 miliardy. Cena přitom pořád není konečná. Elektrárna měla být už letos v provozu, hotova ale bude nejdříve za tři roky. Podle Závodského finské potíže způsobila nepřipravenost a málo zkušeností s podobnými stavbami. "Finskou zkušenost určitě zohledníme. Kromě toho budeme od všech uchazečů vyžadovat, aby nám doložili stav svých projektů, abychom se nemuseli rozhodovat jen na základě nabídek, ale skutečného stavu," říká Závodský. Poučit se ČEZ přitom může nejen v Evropě, kde se stavby jaderných elektráren rozbíhají, ale i v USA, kde se nyní připravuje přes 30 nových jaderných bloků ve dvaceti lokalitách, či v Číně, kde stavějí prakticky všechny firmy, jež mohou mít zájem o české dodávky. <http://img.ihned.cz/attachment.php/400/22760400/aostuv48BCD7KLMOj6Qbcerz01Uw29RV/091030_03a.jpg>
 
 
Temelín 2025
Takto by měl podle představ ČEZ vypadat Temelín zhruba za patnáct let. Ke stávajícím čtyřem věžím by měly přibýt další čtyři. Na ně i na další dva bloky je v Temelíně připraveno místo už dávno - počítal s nimi už původní projekt ze 70. let. (Vizualizace: ČEZ)